Już na tropie! Rozpoczęcie „Wakacyjnej przygody z dębicką biblioteką”

Nie zawsze na poniedziałki czeka się z takim utęsknieniem, zwłaszcza, jeżeli to ostatnie tygodnie sierpnia.  Jednak w MiPBP w Dębicy odliczaliśmy dni do 22 sierpnia z pogodną niecierpliwością. Ten dzień my i nasi Najmłodsi Czytelnicy mieli oznaczony w kalendarzu jako niezwykle ważną datę, zakreśloną wielkim jaskrawym kółeczkiem, oznaczającym start „Wakacyjnej przygody z dębicką biblioteką”. Tydzień pełen zabaw, artystycznych warsztatów i podróży do fascynujących miejsc właśnie się rozpoczął, a my nie pozwolimy, by nawet najmniejsza chwilka umknęła z dala od frajdy. Wspólnie przeistaczamy się w zgraną grupę detektywów, poszukujących wakacyjnej radości, nowych umiejętności oraz frajdy u boku przyjaciół. Bo przecież to towarzystwo sprawia, że nawet najmniejszy drobiazg staje się bezcennym skarbem.

W pierwszy dzień naszych wspólnych wypraw wkroczyliśmy do „Baśniowej krainy”, rozpościerającej się pośród nieograniczonych możliwości, jakie daje wyobraźnia i kreatywność. Po powitaniu śmiałych łowców przygód, natychmiast przystąpiliśmy do pracy – naturalnie twórczej. W królestwie fantazji nic nie jest takim, jakim się wydaje, a Dzieci miały niepowtarzalną okazję dowiedzieć się, że wszystko, co skrywa się w kuchennych szafkach może służyć jako znakomite i dające pole do popisu tworzywo. Jak zatem wykorzystać najprzeróżniejsze ziarna, kasze i makarony? Co można wyczarować z gryki, kaszy czy ryżu? Zaskakujące, ponieważ wieloziarniste kolaże. Dzieci wykorzystały przygotowane dla nich tekturowe szablony, by tworzyć z nich wielowymiarowe kompozycje, ćwicząc przy tym zręczność swoich paluszków, cierpliwość oraz dostrzegając, że swoją artystyczną energię można spożytkować dzięki najprzeróżniejszym technikom i nigdy nie zaznać nudy.

Warsztaty sensoryczne zawsze cieszą się uznaniem i zainteresowaniem Dzieci, które w jednej chwili odkrywają potencjał, kryjący się w wachlarzu struktur, tekstur i kolorów. Co więcej – to wszystko najczęściej mamy pod ręką, lecz – spoglądając ciągle gdzieś dalej, nie dostrzegamy, jak wiele tracimy, nieustannie pędząc i zapominając, że częstokroć prostota ubogaca nas najbardziej. Poświadcza to również radość oraz emocje, towarzyszące grze w sensoryczne memory. Gra polegająca na tym, by z zawiązanymi oczyma odnaleźć i dopasować naczynka wypełnione taką samą zawartością – ziarenkami różnej wielkości, puszystymi nićmi, miękkim filcem czy makaronem – cieszyła się wielkim powodzeniem u Dzieci, pragnących sprawdzić swoje umiejętności.

Przemierzając „Baśniową krainę” zatrzymaliśmy się, by wykonać coś, co każdy miłośnik książek kolekcjonuje. Cóż to takiego? Zakładki do książek! Jednak nie mogły być to najzwyklejsze, banalne zakładki. Te wykonane przez Dzieci oznaczały miejsce zakończenia lektury wystającymi uszkami, płomieniami napędu rakiety czy ogonkami. Ich nietypowość polegała także na tym, że to zakładki narożne, zakładane na stronę, ciesząc się towarzystwem osobliwych stworzeń czy przedmiotów. Dzieci na moment stworzyły istną manufakturę zakładek, przy użyciu papierów kolorowych, nożyczek i klejów tworząc całe cudownie tęczowe serie. Powstawały więc zwierzątka, jak: zajączki, piranie i liski; rakiety, babeczki oraz cała galeria postaci z ich ukochanych filmów animowanych: jak Minionki i Angry Birds.

Dzieci opuszczały dziś bibliotekę z promiennymi uśmiechami oraz całymi naręczami pamiątek, tym cenniejszych, że własnoręcznie wykonanych. A przyznać musimy, że wielu z naszych łowców przygód wykazało się imponującym impetem twórczym, wykonując mnóstwo prac.

Pierwszy dzień „Wakacyjnej przygody z dębicką biblioteką” dobiegł końca, zapowiadając kolejne wspaniałe dni, wypełnione niezliczonymi atrakcjami. Już jutro kolejny rozdział naszej wspólnej wyprawy, z której przywieziemy nie tylko mnóstwo ozłoconych słońcem wspomnień, ale również – przyjaźnie i umiejętności. Dziękujemy za pierwszy wspólny dzień! Do zobaczenia jutro!

Wakacyjna Przygoda z Biblioteka realizowana jest w ramach zadania „Bibliotek@rz Bliżej NAS”
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”