Jubileusz XV-lecia DKK w MiPBP w Dębicy. Spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel

Z pewnością wielu z Was celebruje pewne rytuały, bez których nie wyobraża sobie życia i zarazem takie, które w jakiś sposób Was kształtują. Mogą to być codzienne lub cykliczne praktyki. Jednym z takich rytuałów stały się comiesięczne spotkania Członków DKK w Dębicy, trwające już od… 15 lat! Tak, Dyskusyjny Klub Książki, działający przy Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży w tym roku obchodzi swoje 15. urodziny! Z tej okazji, w przyszłą środę, 11 maja o godz. 17.00 w budynku Biblioteki Głównej na ul. Akademickiej 10 uczcimy XV-lecie DKK. Tego dnia odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką, której książki, migoczące magią codzienności, pasują do każdej kobiecej torebki – Panią Magdaleną Kordel. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych – obecnych i byłych Członków DKK oraz Czytelniczki i Czytelników – do wspólnego świętowania, pełnego wspomnień i rozważań o tym, jak zbliżają i oddziałują na nas książki.

Spotkania DKK stanowią okazję do dzielenia się wrażeniami z lektury w kameralnej atmosferze. Wspólne rozważania niejednokrotnieobfitują w zaskoczenia, unaoczniając, jak poszczególni odbiorcy mogą otwierać  liczne sensy mieszczące się w danym dziele. Klub, moderowany przez Kierownik Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży, Panią Magdalenę Mozgowiec, działa nieprzerwanie od 15 lat. Jedno jest pewne – to nie słomiany zapał, lecz głęboka pasja! Choć był czas, że równolegle miłośnicy literatury spotykali się w DKK działającym przy DK Mors, od 15 lat ożywione książkowe dyskusje zwyczajowo mają miejsce w ostatni wtorek danego miesiąca w budynku Biblioteki Głównej. Już teraz (choć nie po raz ostatni) chcielibyśmy złożyć najlepsze życzenia Pani Moderatorce i Członkom DKK oraz podziękować za godną podziwu konsekwencję i dzielenie się szczerą miłością do literatury. O  idei, historii i działalności DKK na przestrzeni 15 lat dowiemy się podczas jubileuszowego spotkania.

Jubileusz DKK ubarwi swoją obecnością Autorka, której raczej nie trzeba przedstawiać naszym Czytelniczkom – Magdalena Kordel. O jej książki pytacie niemal codziennie. Debiutanckie „48 tygodni” przez długi czas było nieobecne i także teraz trudno zastać je na półce, podobnie zresztą jak nieuchwytne są cykle powieściowe. Książki Magdaleny Kordel rekomendujemy Czytelniczkom, lubiącym lżejsze, ale wciąż niepozbawione przesłania lektury.

Pani Magdalena należy do tych twórców, dla których idea natchnienia nie istnieje. Dla niej, pisanie równa się wytężonej pracy i samodyscyplinie, jasno określającej ramy dnia. Jednak powieści Pani Magdaleny nie noszą przykrych znamion wymuszenia i pisania pod presją, wręcz przeciwnie. Wszystkie czyta się leciutko, potoczyście; fabuła ponosi czytelnika, wręczając mu zarazem to, na co czeka najmocniej, a często i niecierpliwie: spełnienie, możliwość identyfikacji z bohaterami i ukojenie. Czytając, zaczynamy pojmować, że nasze życie tworzą inni ludzie. I również z tą wiedzą i przesłaniem pisarka tworzy – bazując na podstawie doświadczeń, wsłuchując się w siebie i dając dojść do głosu historiom w niej nabrzmiewających. Co więcej, jej książki powstają z potrzeby napisania. A o czym Pani Magdalena pisze? O magii codziennego życia i pisze tak, że banał zyskuje wyjątkową rangę: staje się nam potrzebny, gorączkowo poszukiwany, przeistacza się w kotwicę, trzymającą nas przy życiu i zapewniającym radość z niego. W twórczości Autorki odnajdujemy materię własnego życia: przyjaźnie i miłości, marzenia i bolesne tajemnice, poszukiwanie nowych i porzucanie  dotychczasowych miejsc.

Mamy więc książki o nowym początku, który wcale nie jest prosty, bo przecież nie da się odciąć, ot tak, części życiorysu i powieści o pięknie altruistycznej pomocy („Wymarzony Dom”). Mamy uskrzydlającą opowieść o powrocie do młodości za sprawą zgubionej rodowej pamiątki kumulującej w sobie młodzieńcze ideały, nośną opowieść o życiu i miłości w czasach pogardy („Tajemnica Bzów”). Znajdziemy też iskrzący ciepłym humorem drogowskaz ku szczęściu („Uroczysko”). Miłość do minionego, choć niekoniecznie bezpowrotnie utraconego, znajdziemy dzięki Leontynie, bohaterce „Pejzażu z aniołem”. Magdalena Kordel przekonuje, że marzenia nie są czymś, co się ziszcza samoistnie, lecz należy o ich urzeczywistnienie walczyć. Swoje pasje, miłość do dawnych czasów, nostalgiczne zawieszenie w historii przekuwa na lubiane przez Was powieści.  

Serdecznie zapraszamy na uroczysty Jubileusz 15-lecia działalności DKK oraz spotkanie z Panią Magdaleną Kordel. Nawet, jeżeli w swoich poszukiwaniach zwracacie się ku innym gatunkom czy dziedzinom, z pewnością dowiecie się wiele na temat pracy pisarza, a już z pewnością poznacie innych entuzjastów książek! Temu właśnie służy Tydzień Bibliotek i Dyskusyjne Kluby Książki!