Jesień w bibliotece – spotkania z Przedszkolakami z MiPBP w Dębicy

Dla Przedszkolaka każdy poranek stanowi zapowiedź nowej wspaniałej przygody, zwłaszcza, jeżeli dziecięca wyobraźnia karmi się pięknymi opowieściami, zaklętymi w książkach. Dzieci z dębickich przedszkoli to nasi stali Czytelnicy i zawsze chętnie wzajemnie się odwiedzamy. Choć jesień obfituje w obowiązki, nasi mali Przyjaciele zawsze znajdują czas na wspólne spotkania, obfitujące w radość zabaw oraz naukę, lecz jakże inną od tej w przedszkolu. Do Filii nr 2 zawitała grupa z Miejskiego Przedszkola nr 6, by poznać magiczne wnętrze biblioteki, z kolei Podopieczni „Ósemki” poznali, jak ważna jest prawda i pilnie jej strzec, choć niekiedy strach przed konsekwencjami prowadzi nas ku kłamstwom. Spotkania z książką w tle, czy to w tajemniczej dla Dzieci scenerii biblioteki, czy to w znanym im otoczeniu przedszkolnej sali niezmiennie wypełniają nas dumą z najmłodszego pokolenia, z entuzjazmem chłonącego wiedzę, zadającego błyskotliwe pytania i ochoczo przyjmującego zaproszenie do świata literatury.

W Filii nr 2 zagościły Dzieci z „Szóstki” i choć dla niektórych była to pierwsza wizyta w bibliotece, nie onieśmielało ich wcale bogactwo księgozbioru. Wręcz przeciwnie – rezolutne Dzieciaki z fascynacją i zaintrygowaniem zwiedzały nieznane im jeszcze wnętrze, by prędko zauroczyć się przytulnością kącika dla malucha. Świeżo zdobytą wiedzę na temat reguł rządzących biblioteką oraz zasad dołączenia do grona Czytelników chętnie wykorzystały w praktyce, zapisując się do biblioteki. Podczas spotkań Pani Bibliotekarka wybiera dla swoich Gości baśnie Janiny Porazińskiej, jako że autorka ta jest zarazem patronką Przedszkola Miejskiego nr 2. Dzieci mają więc okazję wysłuchać klasycznych utworów, na stałe przynależących do dziecięcego kanonu, jak „Szewczyk Dratewka” czy „O dwunastu miesiącach”. Za każdym razem wspólna lektura stanowi jedynie pretekst do dalszych rozważań na rozmaite tematy.

Trudno wyobrazić sobie jesień bez odwiedzin w Przedszkolu Miejskim nr 8, miejscu, które odwiedzamy chętnie, pewni, że czeka nas inspirujące spotkanie, podczas którego pozornie zwykła rozmowa aż iskrzy od pozytywnych emocji. Tak tez było podczas październikowych wizyt w „Ósemce”, podczas których tematem przewodnim stała się prawda. Z pewnością prawda należy do pojęć trudnych nawet dla dorosłych, więc tym bardziej zależy nam, by wpajać Dzieciom najwyższe wartości już od najwcześniejszych lat. Czym jest prawdomówność i dlaczego jest tak istotna? Czy słowo może skrzywdzić? Jak zagrażają prawdzie przeinaczane słowa, wykoślawiając ją w groźną plotkę? Na te pytania odpowiadaliśmy podczas naszych wspólnych zajęć. Nie zabrakło również edukacyjnych zabaw/ Obrazkowa gra „Prawda czy fałsz?” pozwoliła nam weryfikować fakty, jednocześnie ćwicząc asertywność, a perełki poezji dziecięcej: „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” oraz „Stefek Burczymucha” stały się jaskrawymi ilustracjami, odzwierciedlającymi wstydliwe następstwa kłamstw i przeczenia prawdzie. Naturalnie, pojawił się również najsłynniejszy kłamczuszek – Pinokio, którego postać młodszym Dzieciom przypomniała nazwy części ciała, nie tylko noska, rosnącego od produkowania niestworzonych opowieści.

Dziękujemy Przedszkolakom oraz ich Opiekunom za wspólne spotkania. Mamy nadzieję, że Dzieci na bardzo długo zapamiętają wartościową wiedzę, zdobywaną podczas radosnych i rozbrzmiewających szczerym śmiechem odwiedzin, podczas których nauka w lekkością łączy się z zabawą, nadając codzienności jasnych odcieni.