Janusz Kukuła – Legenda Polskiego Radia na spotkaniu w Dębicy

13 lutego 2025 roku, z okazji Światowego Dnia Radia, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy miała zaszczyt gościć wybitnego twórcę radiowego – Janusza Kukułę, wieloletniego dyrektora i legendę Teatru Polskiego Radia. To wyjątkowe wydarzenie stanowiło doskonałą okazję, by poznać bliżej postać, która przez dekady kształtowała historię polskiego radia i teatru słuchowiskowego.

Spotkanie odbyło się w kameralnej atmosferze, w której uczestnicy mieli szansę wysłuchać fascynujących wspomnień oraz anegdot z życia artystycznego Mistrza. Janusz Kukuła, który przez ponad 30 lat pełnił rolę dyrektora Teatru Polskiego Radia, opowiedział o swoim bogatym dorobku artystycznym, w tym o realizacji ponad dwóch tysięcy spektakli radiowych. Reżyser zdradził kulisy swojej pracy, w tym o współpracy z wielkimi nazwiskami, takimi jak m.in. Gustaw Holoubek, Krzysztof Kowalewski oraz o swoich doświadczeniach z nagrodzonym Prix Italia słuchowiskiem „Cyrk odjechał, lwy zostały”.

Janusz Kukuła jest również autorem monumentalnych adaptacji literackich, takich jak „Trylogia” i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, trylogii J.R.R. Tolkiena, czy „Trylogia Husycka” Andrzeja Sapkowskiego. Jego twórczość w radiu miała ogromny wpływ na rozwój słuchowisk i audioadaptacji, a jego książka „Ja to ktoś inny” stała się swoistym zapisem jego kariery oraz refleksji na temat przyszłości radia.

W trakcie wydarzenia, uczestnicy mieli także okazję zadawania pytań o pasję, inspiracje i techniki pracy Kukuły. Spotkanie z reżyserem nie było jedynym punktem programu. W ramach wizyty Janusza Kukuły w Dębicy odbyły się również warsztaty z Grupy Safo Miejskiego Ośrodka Kultury pt. „Praca artysty nad sobą”. Wydarzenie było inauguracją przygotowań do 25. edycji Gali Programu Mistrz Mowy Polskiej, organizowanego przez Piotra Kossakowskiego – twórcę tego prestiżowego wydarzenia, które ma na celu promowanie najwyższych standardów w sztuce mówienia.

Spotkanie poprowadziła Anna Łaczek, kierownik filii nr 4 w Dębicy, a zastępca burmistrza Maciej Małozięć wyraził podziękowania za obecność Janusza Kukuły oraz zaangażowanie w rozwój kultury radiowej.

Dębica miała zaszczyt gościć jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskim radiu, a wydarzenie to na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników jako inspiracja do dalszego odkrywania sztuki mowy i teatru radiowego.