Jak powstaje książka w drukarni? Na trzepaku wi-fi nie było. W co się bawiliśmy w PRL-u? Podsumowanie wakacji w dębickiej bibliotece

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy zakończyła kolejną edycję wakacyjnych zajęć dla dzieci, które cieszyły się sporym zainteresowaniem i przyniosły wiele radości najmłodszym mieszkańcom miasta. W ramach różnorodnych warsztatów, dzieci miały okazję wykazać się kreatywnością, tworząc unikalne rękodzieła. W okresie wakacyjnym, wśród naszych młodszych użytkowników, zaobserwowaliśmy rosnące zainteresowanie komiksami, mangami, filmami oraz grami. Światy literatury, kina i gier wzajemnie się przenikają. Książki mogą być inspiracją dla filmu czy gry, a te z kolei mogą rozszerzać świat przedstawiony w literaturze, dodając nowe wątki i możliwości interakcji. Podczas wakacyjnych spotkań umożliwiliśmy odkrywanie walorów wszystkich tych dziedzin. Wakacyjne spotkania dobiegły końca, ale cały czas można w godzinach otwarcia biblioteki korzystać z bogatej oferty książek.

Wielu ludzi myśli o wydaniu książki, ale tylko nielicznym się to udaje. Powieść kryminalna czy romantyczna? Książka dla dzieci? A może oparta na faktach? Gatunek książki nie jest w tym przypadku najważniejszy. Najważniejszy jest bowiem powstały w głowie pomysł. Trzeba jednak zaznaczyć, że choć autor to kluczowa postać, to w procesie powstawania książki uczestniczy dużo więcej osób.

29 sierpnia udaliśmy się z wizytą do firmy Prografix sp. zo.o. podczas, której zapoznaliśmy  się z etapami powstawania książki od koncepcji i tekstu, poprzez ilustracje i skład, po korektę i druk, aż po sprzedaż książek. Dzieci mogły zobaczyć profesjonalne maszyny poligraficzne, a także pracę na hali produkcyjnej. Dowiedzieliśmy się  jaką drogę musi pokonać biała, pusta kartka, aby zamienić się w kolorową książkę i ile ludzi ciężko pracuje na efekt końcowy, który trzymamy w ręce i czytamy z przyjemnością. Uczestnicy obserwowali proces drukowania tekstu, rozcinania papieru oraz składania i sortowania. Mieliśmy też okazję poznać na czym polega praca korektora, redaktora, grafika, pisarza. Widziały jak zszywane są książki i jak  przygotowuje się twardą oprawę książek. Każdy uczestnik wycieczki, na pamiątkę wizyty otrzymał prezent w postaci wspólnego zdjęcia. 

Dziękujemy kierownictwu i pracownikom Drukarni Prografix  za przemiłe i bardzo życzliwe podejście do nas oraz pełen profesjonalizm w przekazaniu rzetelnej wiedzy na temat powstawania książki. Wszyscy wrócili zadowoleni z bagażem nowej wiedzy i doświadczeń.

„Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!” – takie okrzyki można było usłyszeć na niemal każdym podwórku w latach PRL-u. Zabawa w chowanego, podchody, cymbergaj, czy też gra w klasy to były wówczas ulubione rozrywki dzisiejszego pokolenia 50— i 60-latków. A zamiast gier komputerowych wystarczała rywalizacja w „państwa-miasta” lub „statki”. Dawne dzieciństwo to przede wszystkim cała masa zabaw i gier ruchowych na podwórku lub w ogrodzie. Były proste w organizacji, prezentowały banalne reguły, ale co najważniejsze: zajmowały długie godziny naszego czasu, który wtedy upływał wyjątkowo szybko. Patrząc jednak na szybki rozwój technologii, całą komputeryzację, powszechność telefonów komórkowych i wszechobecny dostęp do Internetu można stwierdzić, że dawne gry z naszego dzieciństwa odeszły w niemal całkowitą niepamięć.

Podczas ostatniego dnia najmłodsi mogli zapoznać się z grami z dzieciństwa swoich rodziców i dziadków. Na naszym placu przed biblioteką było gwarno i wesoło. Gra w gumę, skakanie na skakance to nowość, która spodobała się najmłodszym. Na zakończenie uczestnicy wakacyjnych spotkań otrzymali dyplomy Super Czytelnika. Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2024/2025 życzymy wszystkim dzieciom, aby  ten czas był pełen nowych wyzwań, inspiracji, realizacji planów i sukcesów. Życzymy Wam drodzy uczniowie, aby nauka przynosiła radość i ciekawość świata , a każdy dzień w szkole był okazją do rozwijania swoich pasji i talentów.