Jak pies z kotem! „Zwierzolubne ferie z dębicką Biblioteką” już rozpoczęte!

Wystartowały! Pierwszy dzień „Zwierzolubnych ferii z dębicką Biblioteką” za nami i nie ma nawet cienia wątpliwości: kolejne dni obfitować będą w moc atrakcji. Ferie rozpoczęliśmy wraz z najlepszymi przyjaciółmi człowieka, które jednak podobno za sobą nie przepadają. Jak to jednak bywa, rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana, a psy i koty potrafią żyć w harmonii. Dziś, dzięki zajęciom dogoterapeutycznym, prowadzonym przez Panią Patrycję Hendzel-Stefan, Uczestnicy projektu dowiedzieli się, jak cenna jest obecność wiernego czworonoga u boku człowieka. Pozytywny wpływ zwierząt na zdrowie człowieka jest niezakwestionowany i przede wszystkim za to powinniśmy być wdzięczni naszym ulubieńcom my, właściciele bezinteresownych domowych uzdrowicieli i obrońców. To właśnie one uczą nas odpowiedzialności i skutecznie poprawiają nam nastrój. W Światowym Dniu Kota nie mogło zabraknąć również kocich motywów. Czas mijał niepostrzeżenie, ubarwiony radosną zabawą, podczas której najłatwiej zapamiętać nowo zdobytą wiedzę.

Na początek naszej zwierzolubnej zimowej przygody, zebraliśmy się w Czytelni, by wszyscy członkowie grupy mogli wzajemnie się poznać. Dyrektor Biblioteki, Pani Monika Rojek-Kałek, przywitała Uczestników zajęć, przedstawiając im zarys czekających ich w kolejnych dniach niespodzianek. Dla Dzieci Panie Bibliotekartki przygotowały projekcję trzech filmów – każdy o nieco innym charakterze i utrzymany w innej konwencji, lecz wszystkie wartościowe i ubogacające w istotną wiedzę. Dzieci obejrzały rozbrajającą, wywołującą salwy śmiechu animację z popularnej i niezawodnej serii przygód Kota Simona. W wyświetlonym odcinku figlarny i przekorny zwierzak na wszelkie sposoby starał się uniknąć koniecznej dla jego zdrowia wizyty u weterynarza. Mali widzowie poznali także kocie sekrety, kuriozalne informacje o umiejętnościach, budowie anatomicznej i różnorodnych mechanizmach adaptacyjnych niezależnych łowców. Ostatni z filmów prezentował sylwetki zwierzęcych bohaterów, których poświęcenie, odwaga i miłość do człowieka pozwoliły ocalić ludzkie życie.

Zwierzęta pomagają również w sposób mniej spektakularny, a często niedoceniany i niedostrzegany. Ich korzystny wpływ na emocje, motywacja do działania, przywrócenie we własne siły oraz budowanie poczucia własnej wartości stanowi fundament dogoterapii, nazywanej również kynoterapią. Właściciele zwierząt wdzięczni są czworonożnym przyjaciołom za ich wyrozumiałość, bezkrytyczne przywiązanie oraz ufność. Pani Patrycja Hendzel-Stefan jest doświadczoną dogoterapeutką, prowadzącą zajęcia z udziałem „Psiej Spółki”. Pani Patrycja wraz z jedną z członkiń „Psiej Spółki” przybliżyła Dzieciom psie potrzeby i zwyczaje, trafnie wskazując na konieczność racjonalnej troski o lojalnego towarzysza, zwracanie uwagi na jego odpowiednie karmienie i wyprowadzanie na spacer. Dzieci, ożywione i zachwycone oglądały pokaz psich umiejętności. Same także wzięły udział w zabawach z wykorzystaniem różnokolorowych mat i kostek, a pieska za każdą wykonaną sztuczkę i polecenie czekała smakowita chrupiąca nagroda. Dzieci wzięły tym samym udział w jednej z najpopularniejszych form rehabilitacji z udziałem pieska – czyli właśnie spotkania z czworonogiem. Wspólna zabawa, angażująca najmłodszych wyzwoliła cały wachlarz pozytywnych emocji, poskramiając strach i niepewność, a budząc najszczerszą radość.

Po zajęciach z dogoterapii przyszedł czas na działania artystyczne. Dzieci wykonały portrety zwierzątek, w których za bazę posłużyły im… własne rączki. Małe dłonie odrysowywane na papierze przybierały najróżniejsze kształty istot ze świata fauny. Prócz osobliwego zoo, Goście Bibliolandii wykonali także przestrzenne żarłoczne kotki, z których paszcz szukała ucieczki bezbronna myszka. By uwiecznić dzień, otwierający serię emocjonujących spotkań, każde z Dzieci wcieliło się w rolę kotka, sfotografowane w rozkosznej fotobudce, przedstawiającej pełną powabu i tajemnic kocią parę.

Dziękujemy serdecznie Dzieciom za wspólnie spędzony czas. Wyrazy wdzięczności pragniemy także złożyć Pani Patrycji, bez której obecności i otwartości na współpracę nasze spotkanie nie byłoby pełnym. Wierzymy, że każdy dzień „Zwierzolubnych ferii z dębicką Biblioteką” będzie równie wspaniały, obfitujący w radosny uśmiech, nową wiedzę i wyjątkowe, niezatarte w pamięci wrażenia. Do zobaczenia już jutro w kolejnym ekscytującym dniu!