Jak ożywić misia? Warsztaty artystyczne z Gabrielą Cichowską

Jakby to było, gdyby bohaterowie naszych ukochanych książek, opuścili stronice i przeniknęli do świata jawy? Co wydarzyłoby się, gdyby nasze przytulanki przeobraziły się w żywe istotki? Czy to w ogóle możliwe? Jak najbardziej! Skutecznie udowodniła to Pani Gabriela Cichowska podczas warsztatów artystycznych, pokazując nam, że wyobraźnia, odrobina chęci i zręczne dłonie pozwalają… Ożywić misia! A nikt nie nauczy powoływać do życia niedźwiadków lepiej, niż ich wielbicielka i kolekcjonerka. 26 maja Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2, wykonały misie-pacynki, wykorzystując wielokolorowe papiery, flamastry i przestrzenne ozdoby. Wiele troskliwych Mam otrzymało w swoje święto uroczy i z pewnością nieoczekiwany prezent –misiokształtną laurkę. Trudno o piękniejszy i bardziej wzruszający podarunek, prawda?

Spotkanie z Przedszkolakami rozpoczęliśmy od zwiedzenia wystawy pt. „Miś, jaki jest, każdy widzi”. Podczas rozmów z nami niejednokrotnie dawaliście wyraz swojemu urzeczeniu pracami Pani Gabrieli, zachwycających tak dzieci, jak i dorosłych. Odporność na ich siłę oddziaływania bynajmniej nie wzrasta wraz z wiekiem. Tym milej nam wobec tego, iż Przedszkolaki mogły zabrać do swoich domów postać wręcz wyjętą z twórczości Pani Gabrieli. Dzieci, bez reszty oczarowane, że trafiły do krainy niedźwiadków różnej maści, gatunków i charakterów, nie wahały się wyrażać swych emocji głosami pełnymi emocji. Wprowadzenie posłużyło zapoznaniu się z twórczością Pani Gabrieli oraz wykreowaniem odpowiedniego nastroju, sprzyjającego ożywianiu misiów, protagonistów wielu prac składających się na zróżnicowaną pod względem technik i tematyki ekspozycję. Ponadto, spotkanie ze sztuką stało się rodzajem prezentacji zawodu ilustratora, który, jak dowiedziały się Przedszkolaki, bynajmniej nie należy do łatwych. Pani Gabriela ujawniła Dzieciom nieco tajemnic o swojej satysfakcjonującej, lecz żmudnej pracy, wskazując, że to zajęcie czasochłonne i wymagające sporego nakładu pracy.

Nad kolekcją pluszowych niedźwiadków Pani Gabrieli pieczę sprawuje Miś Batory. Podczas zajęć Dzieci miały okazję własnoręcznie wykonać rozkoszny i jedyny w swoim egzemplarz pacynkiniedźwiadka. Być może samodzielnie stworzona zabawka dołączyła do pluszowych towarzyszy, choć wiemy, że sporo z misiów powstało jako podarunek od kochających dzieci dla Mam. Za bazę posłużyły tekturkowe szablony, które Dzieci następnie ubierały w stroje wycinane z barwnych, wzorzystych papierów. Misie – chłopcy i dziewczynki – miały na sobie najprzeróżniejsze kreacje: bluzeczki, spodenki, spódniczki i sukieneczki, a nawet kombinezoniki. Także roześmiane pyszczki misiów z miejsca zjednywały sobie sympatię. Nie pojawił się pośród nich żaden smutas czy maruda. Postacie misiów zostały pięknie, niezwykle drobiazgowo i starannie udekorowane kryształkami, perełkami i aplikacjami z mięciutkiego filcu. Wiele z pacynek otrzymało również… tatuaże, które tak naprawdę stanowiły wzruszające życzenia dla Mam.  

Serdecznie i radośnie dziękujemy Pani Gabrieli za wypełniony wspólnym tworzeniem i urzeczywistnianiem marzeń dzień. Walorem twórczości naszego Gościa jest traktowanie małego Odbiorcy jako równego sobie, bez infantylizacji i obniżania poziomu. Warsztaty z Przedszkolakami z „Dwójki” pokazały, że współpraca podczas zajęć artystycznych również opiera się na zasadzie równości. Dziękujemy Przedszkolakom oraz Wychowawcom z Przedszkola Miejskiego nr 2 za udział w kreatywnych zajęciach biblioterapeutycznych, które zrealizowaliśmy w ramach zadania „Bibliotek@rz Bliżej NAS”. Wierzymy, że Dzieci na długo zapamiętają ten wyjątkowy Dzień Mamy, a ożywione misie stały się nowymi członkami rodzin, uczestnicząc w tak doniosłym święcie.

Wydarzenie realizowane jest w ramach zadania „Bibliotek@rz Bliżej NAS”
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”