Jak dobrze znasz Patrona Roku 2022? Zaroszenie do quizu o Władysławie Strumskim

Bywa, iż doniosłość dokonań znamienitych postaci onieśmiela nas do poznawania ich niezywkłego dorobku i zgłębiania osiągnięć. Wiemy jedynie, iż zawdzięczamy im mnóstwo, lecz nie do końca wiemy, co. Ziemia dębicka nosiła wielu bohaterów, nie wahających się złożyć jej w zaszczytnej ofierze swoje życie. W plejadzie postaci wybitnych zarówno w skali Małej, jak i Dużej Ojczyzny lśni gwiazda Władysława Strumskiego – Patrona Roku 2022. Dziś chcielibyśmy przełamać stereotyp myślenia o żołnierzu i pisarzu jako o osobie nieprzystępnej czy zagadkowej. Serdecznie zapraszamy wszystkich Czytelników – dużych i małych, dorosłych, młodzież i dzieci do quizu o Władysławie Strumskim. Chcielibysmy, by dzięki temu autor „Dziesiątki w akcji” stał się Wam bliższym. Jak dużo wiecie o „Brutusie”, dywersancie, który nie zaprzestał walki nawet po zakończeniu wojny, przystępując do kolejnych, może nawet zaciętszych batalii? Czy znacie najważniejsze fakty z jego życia? I czy znane Wam są przełomowe wydarzenia, o których pamięć należy troskliwie pielęgnować? Swoją wiedzę sprawdzicie tutaj – KLIK!

Drodzy Czytelnicy, nad rokiem 2022 roztacza swą opiekę postać niewątpliwie niezwykła – bojownik o wolność, pisarz i publicysta. Mamy nadzieję, że quiz, do którego dziś serdecznie Was zapraszamy, zachęci Was do jeszcze bliższego poznania Władysława Strumskiego, jako twórcy, jako żołnierza oraz pisarza i filantropa. Sprawdźcie, co już wiecie. Jesteśmy przekonani, że na większość – a może nawet na wszystkie pytania macie już gotowe odpowiedzi.

QUIZ – POWODZENIA!

Dziękujemy za wspólną podróż ku wiedzy. Spuścizna Władysława Strumskiego – materialna i duchowa stanowi dla nas, dębiczan, nieoszacowany skarb, zwracając uwagę na wierność ideałom. Wierzymy, że kultywowane przez Patrona Roku 2022 wartości przyświecać będą i naszym czynom, uszlachetniając nas i umacniając w nas męstwo.

Tych, którzy pragnęliby rozwinąć swą wiedzę o Władysławie Strumskim, zachęcamy do zapoznania się z bibliografią, przygotowaną przez nas ze starannie dobranych materiałów, w tym również pamiątek rodzinnych oraz niepublikowanych dotychczas fotografii.

Quiz stanowi kolejne działań, mających na celu popularyzację wiedzy o Władysławie Strumskim, realizowanych dzięki ogólnopolskiemu programowi grantowemu Patriotyzm Jutra, którego Publiczna w Dębicy jest beneficjentem. Operatorem programu realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego jest Muzeum Historii Polski.

Projekt dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie
w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.