II edycja międzynarodowego konkurs „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa”

Historia niejednokrotnie zdumiewa nas swoimi umiejętnościami scenopisarskimi. Do szczególnie zadziwiających opowieści należą burzliwe losy Wojtka, niedźwiedzia-żołnierza, który wcielony do armii, stał się przyjacielem i wiernym towarzyszem broni Polaków, walczących na froncie wschodnim. Mężnego, ufnego i troszczącego się o swoich kompanów kaprala zna już część najmłodszych Czytelników z lekcji on-line, prowadzonej przez Pana Macieja Rędziniaka podczas zeszłorocznego Tygodnia Bibliotek. Ci, którzy Wojtka nie zdążyli poznać, mają ku temu wspaniałą okazję. Dziś, w imieniu Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie, chcielibyśmy zaprosić dzieci i młodzież do udziału w II edycji międzynarodowego konkursu plastycznego, poświęconego mężnemu misiowi, pt. „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa”.

Uczestnicy konkursu mają za zadanie przygotować kartkę pocztową lub komiks, przedstawiające epizod z biografii niedźwiadka Wojtka, a ukazany w scenerii toczących się działań wojskowych na froncie wschodnim, a następnie 2. Korpusu Polskiego w czasie II wojny światowej. Komiks powinien obejmować zamkniętą kompozycję, składającą się z maksymalnie 10 plansz, przedstawionych w pionie. Z kolei pocztówka ma składać się z jednej strony, a do niej należy dołączyć krótki opis historyczny, do 500 znaków (bez spacji). Organizatorzy wymagają, by pojedyncza plansza komiksu oraz kartka pocztowa zostały przygotowane w formacie A4. 

Konkurs skierowany jest do dwóch grup wiekowych:

Dzieci w wieku 9-12 lat

Dzieci w wieku 13-16 lat.

Szczegółowe informacje oraz regulaminy konkursu a także wytyczne tworzenia prac znajdziecie na stronie Instytutu Pamięci Narodowej – KLIK!

Przed wysłaniem pracy należy wypełnić dwa formularze dołączone do regulaminu konkursu. Jest to „Zgłoszenie do konkursu” oraz „Oświadczenie rodzica/opiekuna”, niezbędne do przyjęcia pracy przez komisję konkursową. Formularze również znajdują się na stronie konkursu.

Komisja konkursowa czeka na prace do 13 kwietnia 2022 r., a wyniki poznamy 18 maja 2022 r.

Wszelkich informacji na temat konkursu udziela Pan Maciej Rędziniak, z którym można się kontaktować pod adresem e-mail: maciej.redziniak@ipn.gov.pl

Miś Wojtek przyszedł na świat w jednej z perskich jaskiń. Osierocony, trafił do irańskiego chłopca i szczęśliwym zbiegiem okoliczności został adoptowany przez żołnierzy 22. kompanii zaopatrywania artylerii w 2. Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Brunatne maleństwo najpierw zdobyło serce Inki Bochniewicz, dla której porucznik Anatol Tarnowiecki kupił misia za konserwy, tabliczkę czekolady i garść monet. Nowi opiekunowie roztoczyli nad puszystym maleństwem czułą troskę, karmiąc go mlekiem z butelki ze smoczkiem, jak niemowlę. Wojtek szybko stał się ulubieńcem żołnierzy, rozpieszczających go najróżniejszymi przysmakami. Miś był prawdziwym miłośnikiem słodyczy: o jego ukochanych przysmaków należały miód, marmolada i słodkie syropy. Miś nie gardził również… piwem, którym nagradzali go współtowarzysze. Częstowali go także papierosami, pożeranymi przez drapieżnego żołnierza. Wojtek uwielbiał kąpiele, jazdę ciężarówką i zapasy z przyjaciółmi. Formalnie miś został żołnierzem w stopniu szeregowego 22 sierpnia 1942 roku, kiedy oficjalnie przyznano mu numer, książeczkę wojskową oraz żołd.

O Wojtku krąży mnóstwo zabawnych anegdot. Z jednej strony misia traktowano jako pełną uroku niesforną maskotkę. Z drugiej jego obecność była ogromnym wsparciem, również podnoszącym morale walczących. Wojtek, z czasem awansowany do stopnia kaprala, wykazał się męstwem w walkach o zdobycie Monte Cassino, podczas których nosił skrzynki z amunicją i ciągnąc wózek z zaopatrzeniem. Po zdobyciu wzgórza, żołnierze 22. Kompanii za swój symbol przyjęli wizerunek niedźwiedzia z pociskiem w łapach. Po zakończeniu działań zbrojnych, Wojtek trafił do edynburskiego zoo, gdzie, przyzwyczajony do ludzkiego towarzystwa, nie potrafił zżyć się z innymi rezydentami ogrodu zoologicznego. Tam miała okazję poznać go honorowa patronka konkursu, Pani Aileen Orr, autorka książki pt. „Niedźwiedź Wojtek: Niezwykły żołnierz Armii Andersa” i założycielka funduszu pamięci Wojtka, która niedźwiedzia poznała dzięki swojemu dziadkowi.

Serdecznie zachęcamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie. Na stronie Instytutu Pamięci Narodowej zainteresowani znajdą wiele materiałów edukacyjnych, przybliżających historię Wojtka. Publikacji o niezwykłym żołnierzu nie brakuje również w bibliotece. Prócz książki Pani Aileen Orr, możecie skorzystać zarówno z propozycji książkowych: „Dziadek i niedźwiadek: historia prawdziwa”, „Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat” oraz posłuchać emocjonującej opowieści o burzliwych losach misia pt. „Wojtek: żołnierz bez munduru”.