Godząc nieprawdopodobne – Spotkanie autorskie z Patrycją Piekutowską

Nie tak dawno temu i nie tak daleko stąd pewna dziewczynka bezgranicznie zakochała się w skrzypcach. Trzyletnie maleństwo zachwycił instrument, trzymany tak blisko serca, jak to tylko możliwe i roztaczający dźwięki, poruszające najczulsze struny serc innych ludzi. Dziewczynka dorastała z własnym marzeniem, by niebawem, przy wsparciu rodziców, zacząć je ucieleśniać. Wbrew wyobrażeniom, ścieżka, którą wybrała, nie była usłana różami, choć tak mogło się wydawać ludziom podziwiającym uznaną i obsypywaną prestiżowymi nagrodami skrzypaczkę. Nie, to nie baśń, lecz prawdziwa opowieść o Pani Patrycji Piekutowskiej, wybitnej skrzypaczce-solistce, łączącej karierę muzyczną z pedagogiczną, filantropce i mówczyni, dla której słowo istotne jest na równi z dźwiękiem. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna ma zaszczyt zaprosić na spotkanie autorskie z Panią Patrycją, które odbędzie się w środę, 12 lipca 2023 r. o godz. 17.00 w budynku Biblioteki Głównej na ul. Akademickiej 10. Wydawałoby się, że życie można opisać liczbami – jeżeli tak, Artystka podczas 1200 koncertów oczarowywała publiczność w 41 krajach na pięciu kontynentach. Nieprawdopodobne? A to zaledwie jedna z iluzji niemożliwości, które godzi ze sobą Pani Patrycja, świadoma potęgi dialogu i udowadniająca, że sztuka i biznes stanowią udane i jakże owocne połączenie, a żadne z nich ni wyklucza empatii i zwrócenia się ku potrzebującym pomocy.

Spotkanie zainauguruje cykl wydarzeń artystycznych, realizowanych w ramach projektu „Dębickie Korzenie” – Penderecki in memoriam. Zwróciwszy uwagę na trwającą 19 lat współpracę Artystki z Profesorem, nie sposób wymarzyć sobie lepszego zapoczątkowania naszych działań.

Pięć tygodni na przywołanie najwspanialszych i zaskakujących niezwykłością przeżyć, zaklętych w 21 historii? Tak. Sztuka i biznes – tak! Pozornie bezduszny świat finansów wiedziony wrażliwością na potrzeby innych? Tak! W życiu Pani Patrycji muzyka splata się ze słowem, a zamiłowanie do pisania zaowocowało książką pt. „Przygody niemożliwe”. Na przestrzeni kolejnych dekad swojej działalności Pani Patrycja Piekutowska wciąż płynnie przesuwała konwencjonalnie wyznaczone granice między dziedzinami pozornie wykluczającymi się. Kolejne projekty – te muzyczne i te poza – odsłaniały bogactwo osobowości oraz nieprzeciętną wrażliwość skrzypaczki, dla której muzyka stanowi pomost między twórcą a odbiorcą. Jednak Pani Patrycja sama podkreśla, że uniwersalność muzyki to jedno, lecz nie determinuje ona więzi z odbiorcą. Dla tej potrzebne jest wyjście ku słuchaczowi, zbudowanie osobistej relacji, równej przekreśleniu megalomanii i skupienia się wyłącznie na sobie. Magia koncertów i spotkań z innymi opiera się na dialogu, a do nawiązania nici porozumienia konieczne jest wyjście poza siebie, częstokroć wielka odwaga, polegająca na wyrzeczeniu się autokreacji i budowania dystansu.  

Pani Patrycja Piekutowska zaskakuje nas niejednokrotnie – w swej twórczości, honorowanej wieloma prestiżowymi nagrodami, w swej wytrzymałości i odwadze do wykraczania poza sfery wyznaczane domeną w której się porusza. Muzyka i słowo, by rzeczywiście oddziaływały, potrzebują fundamentu, jakim jest autentyczność i wierność sobie. Tożsame wartości wyznaczały drogę twórcza Krzysztofa Pendereckiego, z którym Artystka współpracowała przez 19 lat, a formacyjny charakter współpracy nie podlega zakwestionowaniu i Pani Patrycja sama ze wzruszeniem opowiada o tym, jak wiele Profesor nauczył ją, nie tylko w sferze muzyki.

Zapraszamy melomanów, miłośników słowa pisanego i mówionego na spotkanie, podczas którego wsłuchując się uważnie, zaczniemy pragnąć czegoś więcej i wspinać się na szczyty, które dla nas samych wciąż pozostają zamglone – brakiem śmiałości czy niesprecyzowaniem celu.