„Gdzie i kiedy spotykam flagę” – rozstrzygnięcie konkursu z Filią nr 3

Myślom o historii naszej Ojczyzny, zapewne często towarzyszy równoległa refleksja o tym, jak przebogate są dzieje emblematów polskości. Flaga, na przestrzeni kolejnych epok przechodziła wiele przeobrażeń. Nieodłączny bieli karmazyn przeistoczył się w cynober, a  wraz z ugruntowywaniem się państwowości, wygląd flagi otrzymał nawet odpowiednie regulacje prawne. To, co nie ulega zmianie, to nasz głęboki szacunek do barw ojczystych, pełne czci umiłowanie symbolu, umacniającego w nas poczucie tożsamości i budzącego poczucie dumy z tego, kim jesteśmy. 9 maja w Filii nr 3 uroczysta inauguracja obchodów Tygodnia Bibliotek została połączona z rozstrzygnięciem konkursu fotograficznego pt. „Kiedy i gdzie spotykam flagę”. Prace uczestników – Młodzieży z dębickiego Hufca Pracy, objawiają dojrzały patriotyzm i poczucie wyjątkowości, a także pokazują, iż flaga towarzyszy nam nie tylko podczas doniosłych uroczystości, a swą narodowość demonstrujemy z radosnym uniesieniem.

Flagę zwykło się uważać za najstarszy rozpoznawczy znak bojowy, a obowiązek jej strzeżenia przed wrogiem należał zarazem do najwyższych przywilejów. Jej utrata równała się postradaniu honoru i aż do dziś wymiar ów obecny jest w naszym postrzeganiu flagi. Biało-Czerwona towarzyszy nam od początków polskiej państwowości i stamtąd też wywodzi się głęboka symbolika barw, odnoszących się do szlachetności i czystości serca, wierności oraz niedoścignionego męstwa, waleczności i krwi. Pierwszy raz w tym charakterze biel i czerwień wystąpiły w dniu szczególnie znaczącym – 3 maja 1792 r., natomiast decyzja o wyglądzie flagi zapadła w 1919 r. Od 2004 r. możemy honorować naszą flagę w dodatkowy sposób. Wówczas ustanowiono 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i choć mamy je już za sobą, zdjęcia wykonane przez uczestników konkursu odzwierciedlają atmosferę tego święta, przesyconą podniosłością i dumą patriotyzmu.

Młodzież, biorąca udział w  zorganizowanym konkursie miała za zadanie wykonać wyjątkowy portret wizerunek Biało-Czerwonej w miejscu, w którym ją spotkali. 9 maja, w dzień podsumowania konkursu, Kierownik Filii nr 3, Pani Jolanta Wiktor, przybliżyła Młodzieży historię obchodów Dnia Flagi oraz przywołała zasady eksponowania flagi oraz postępowania z nią w różnych sytuacjach. Wbrew przewidywaniom, nie wszyscy Polacy wiedzą, że istnieje protokół postępowania z flagą, opracowany przez Komisję Heraldyczną. Wzruszające i budujące były wypowiedzi Uczestników spotkania. Słowa młodych patriotów emanowały ogromnym szacunkiem i świadomością oraz umiłowaniem Ojczyzny. Maciek, członek Hufca Pracy w Dębicy, ujął swoje doświadczenia w następujący sposób: „W moim domu odkąd pamiętam był szacunek dla flagi narodowej i zawsze była odpowiednio eksponowana przy każdym  święcie narodowym”.

Uwieńczenie spotkania stanowiło uhonorowanie zwycięzców konkursu i wręczenie im nagród rzeczowych.

Jak widać Tydzień Bibliotek obfituje w różnorodne wydarzenia, splatając ze sobą przeróżne, wydawałoby się odległe pierwiastki. We wspólnych celebracjach nie brakuje troskliwego pielęgnowania i podsycania patriotyzmu. Gratulujemy serdecznie laureatom konkursu oraz wszystkim Uczestnikom, za wysoką świadomość oraz wyjątkową dbałość o emblematy naszej Ojczyzny, a tym samym – bezcenne dziedzictwo. Dziękujemy za spotkanie i mamy nadzieję na kolejne, także mijające w przyjemnej atmosferze, przesyconej zamyśleniem  i radością, czerpanej ze wspólnych doświadczeń.