Futurystyczny skok – warsztaty z robotyki i lego w Przystani Świętego Mikołaja

Dzieci uwielbiają wcielać się w role odkrywców i konstruktorów – ciekawość świata i śmiałość są wręcz wpisane w ich naturę. Odważniejsze, niż wielu dorosłych, chętnie podejmują nowe wyzwania. Wiemy o tym doskonale w naszej bibliotecznej Przystani Świętego Mikołaja i dokładamy wszelkich starań, by wykorzystać potencjał, drzemiący w naszych małych Przyjaciołach. 24 listopada rozpoczęliśmy cykl warsztatów z robotyki – dziedziny, będącej swoistą fuzją wielu gałęzi nauk. Choć nazwa ta może brzmieć obco i przerażać swoją złożonością, nic bardziej mylnego. Każdego dnia mamy wszak do czynienia ze szczytowymi osiągnięciami ludzkiej myśli, zupełnie nie zastanawiając się nad tym, czemu właściwie zawdzięczamy wysoki komfort życia. Połączenie automatyki, informatyki i mechaniki oraz elektroniki, a nawet biologii to śmiałe spojrzenie w przyszłość, w której roboty i sztuczna inteligencja będą z pewnością komplementarną częścią naszej rzeczywistości. Uczestnicy warsztatów chętnie przeobrażają się w inżynierów, cierpliwie budując z kolorowych klocków mechanizmy czy fantastyczne stworki, sterowane tabletem. Mamy nadzieję, że zajęcia z robotyki zasieją w sercach Uczestników pasję, wiodącą ich na ścieżki przyszłej błyskotliwej kariery. W końcu robotyka ze swoim niewyobrażalnym dynamiką i dalekosiężnością stanowi wyjątkową niszę dla osób tak zaangażowanych i śmiałych, jak nasi Przyjaciele z Przystani Świętego Mikołaja.

Chociaż często zdaje nam się, że zapał Dzieci jest słomiany, nie dostrzegamy tkwiącej w ich działaniach konsekwencji i determinacji. To przecież Dzieci, o wiele częściej niż dorośli, nie poddają się zwątpieniu po kolejnej porażce i próbują aż do skutku, wciąż wynajdując zaskakujące nowatorstwem  rozwiązania. Warsztaty z robotyki, jak być może żadne inne, uświadamiają, że nie ma błędów, których nie można naprawić. To zaledwie jedna z niezliczonych zalet zajęć, podczas których nauka logicznego myślenia splata się z rozwojem zdolności manualnych. Aby zbudować mechanizm potrzeba ogromnej precyzji, a jednocześnie nie obejdzie się bez umiejętności myślenia perspektywicznego i głębokiej analizy. Robotyka, przenosząca nas do futurystycznych światów Stanisława Lema nie jest jednak doświadczeniem abstrakcyjnym – wpisana w nasze codzienne doświadczenia fascynuje Dzieci, jako jedna z wielu sfer, którą mogą poznawać. Podczas zajęć, Dzieci dowiedziały się, że roboty są czymś więcej, niż tylko maszynami. Mogąc naśladować zachowania ludzi, stają się towarzyszami naszych codziennych zajęć, wyręczając nas podczas niektórych zadań, zwłaszcza tych wymagających skrupulatności, czy nużącej człowieka rutyny.

Warsztaty z robotyki, prowadzone przez doświadczonego i pełnego pasji Pana Instruktora, okazały się być znakomitym pomysłem na wspólne spędzanie czasu. Przy użyciu klocków, wyposażonych w specjalne czujniki sensoryczne, jednostki sterujące oraz silniki, Dzieci mogą budować niesamowite mechanizmy, a jeszcze większa frajdą jest podziwianie skonstruowanych przez siebie maszyn, niczym wyjętych z produkcjisci-fi, nie będących jedynie statyczną ozdoba, lecz mają możliwość stania się robotami, posłusznymi naszym poleceniom. Doskonała zabawa w niezwykle interesujący sposób wskazywała Dzieciom szeregu wzajemnych powiązań, stymulując zarazem ich wyobraźnię przestrzenną, a myślenie analityczne, godne naukowców wcale nie wyklucza kreatywności, czego dowodem są konstrukcje Uczestników.

Dziękujemy serdecznie Fundacji Świętego Mikołaja, dzięki której nasi Przyjaciele z Ukrainy mogą wraz z rówieśnikami z Polski uczyć się cierpliwości i współpracy, wzmacniając zarazem poczucie własnej wartości i zachęcając do coraz ambitniejszych przedsięwzięć. Jesteśmy wdzięczni, mogąc realizować inicjatywy tak zdumiewające, jak futurystyczny skok w przyszłość, w której pomagają nam roboty stworzone przez dzielne i wytrwałe Dzieci.

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.