„Fraszki czyli Stu-dzienne wyzwania”- spotkanie autorskie z Jakubem Bulzakiem i Kamililem Cyganikiem

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy zaprasza 4 lipca 2024 r. (czwartek) o godz. 17.00 przy ul. Akademickiej 10 na jedyne w swoim rodzaju spotkanie z jedynymi w swoim rodzaju autorami Jakubem Bulzakiem i Kamilem Cyganikiem,  jedynego w swoim rodzaju tomiku fraszek. Jak podkreślają autorzy pomysł „Stu-dziennego wyzwania” zrodził się w mroczny czas pandemii, kiedy odkryli, że zdalna komunikacja może i nie jest doskonała, ale za to praktyczna… no też nie do końca. Nieistotne.

Jakub Marcin Bulzak oraz Kamil Cyganik podczas spotkania opowiedzą o zmaganiach fraszkopisarstwa, przywołają te ulubione jak i najtrudniejsze tematy pandemicznego wyzwania, podczas którego członkowie rodziny bądź znajomi autorów podsuwali każdego dnia temat przewodni, którego dotyczyła tworzona następnie fraszka. Każda strona publikacji zawiera więc temat, krótką informacje o osobie, która go wskazała, dwie fraszki (jedna autorstwa Jakuba Marcina Bulzaka, druga Kamila Cyganika) oraz miejsce na fraszkę właściciela tomu. Każdy wzbogacony o fraszkę właściciela egzemplarz staje się unikalny sprawiając, że w całym nakładzie nie ma dwóch identycznych.

Grafiki do tomiku fraszek stworzyła niezawodna Beata Skałecka. Zadanie miała niełatwe, gdyż od autorów otrzymała jedynie tematy. Wybrała trzynaście, które najbardziej ją zainspirowały i wykonała znakomite rysunki. Niebanalny projekt graficzny tomiku jest autorstwa Katarzyny Sowy z Uniwersytetu SWPS.

Na stu stronach tej publikacji Czytelnik znajdzie:

— temat,

— informację o osobie, która go podsunęła,

— nasze dwa utworki,

— miejsce na własną fraszkę.

– Tak! Zapraszamy naszych Czytelników, by popróbowali się z tą wdzięczną materią, jaką jest rymowanie na temat i wpisywali w puste miejsca swoje propozycje. Takie nasze marzenie, by pojawiło się kilkaset egzemplarzy tej książki, a każdy inny, bo okraszony przynajmniej jedną (program minimum) fraszką naszego Czytelnika. Z czego wynika, że na sali zasiądą również potencjalni autorzy drugiego wydania – zachęcają do aktywności twórczej Jakub Marcin Bulzak i Kamil Cyganik.

Podczas spotkania, okraszonego przerywnikami muzycznymi, będzie możliwość zakupu tomików fraszek w trzech wersjach:

– podstawowa;

– premium (z zamówioną, wpisaną własnoręcznie, dodatkową fraszką jednego z autorów);

– super premium (z zamówionymi, wpisanymi własnoręcznie, dodatkowymi fraszkami obu autorów).

Jakub Marcin Bulzak

Rodem sądeczanin, sercem mąż Beaty i tata Hani, z wykształcenia historyk, z zawodu nauczyciel (w szkole, którą ukończył, czyli I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza), z pasji konferansjer, publicysta, reżyser, animator kultury, działacz organizacji pozarządowych. Dotąd (z małymi wyjątkami) pisał teksty historyczne, felietony, artykuły prasowe. Na fraszkopisarstwo namówił go Kamil, co niech stanowi dla niego okoliczność łagodzącą…

Pan Jakub Bulzak znany jest wśród dębiczan, gdyż od ponad piętnastu lat współpracuje z Dębickim Towarzystwem Muzyczno-Śpiewaczym, gdzie reżyseruje spektakle operowe, wystawione pod kierunkiem Pawła Adamka.

Kamil Cyganik

Przede wszystkim jest mężem Beaty oraz tatą, a najchętniej „tatkiem”: Natalii, Artura i Roberta, dorosłej już, najcudowniejszej trójki młodych ludzi na świecie. Wykonuje zawód nauczyciela języka ojczystego, obecnie w Katolickim Liceum Montessori im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Krakowie. Od 2006 roku jest również Szefem Biura Prasowego Święta Dzieci Gór. Pisze okazjonalnie i pozostaje to jedną z jego pasji. Niniejszy tomik jest drugim zbiorem fraszek autorstwa Kamila Cyganika, oraz drugą książką, którą stworzył wspólnie z Jakubem.