Festiwal Fraszki im. Jana Sztaudyngera – konkurs literacki – Zagraj w rymy fraszkę wymyśl!

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy zaprasza i zachęca do udziału w szkolnym konkursie na fraszkę o szkole, nauczycielu lub uczniu, który organizowany jest przez I Liceum Ogólnokształcące Dębicy im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy.  Konkurs inspirowany jest twórczością Jana Sztaudyngera.

Konkurs na fraszkę o szkole, nauczycielu lub uczniu adresowany do młodzieży klas 7-8 szkół podstawowych, klas ponadpodstawowych oraz osób dorosłych. Celem konkursu jest popularyzowanie twórczości literackiej, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni twórczej.

Co trzeba zrobić?

– Prace należy nadsyłać do 27 września 2024 r. na adres: sztaudyngerfraszka1lo@gmail.com

– Do prac prosimy dołączyć wypełnioną i podpisaną zgodę na przetwarzanie danych osobowych

Ocenie podlegać będą:

  • umiejętność zastosowania zwięzłej i oszczędnej formy;
  • umiejętność zachowania żartobliwego lub refleksyjnego charakteru fraszki;
  • dobór słów;
  • zastosowanie środków artystycznego wyrazu;
  • oryginalność.

Regulamin

Karta zgody A

Karta zgody B

Jana Sztaudynger

28 kwietnia 1904 roku, czyli 120 lat temu, w Krakowie w rodzinie o korzeniach polskich, niemieckich i francuskich urodził się Jan Sztaudynger – poeta i satyryk znany przede wszystkim dzięki pisanym przez siebie fraszkom. 

Twórczość literacka Sztaudyngera stanowiła wyraz jego afirmacyjnej postawy wobec życia. Inspirował go świat przyrody, ale także dzieła sztuki oraz miasto. Podobno ten poeta, nazywany niekiedy „odnowicielem fraszki, pierwsze wiersze pisał już w dzieciństwie.

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez cały okres studiów był członkiem grupy literackiej Helion, w skład której wchodzili także m.in. Jalu Kurek, Jerzy Stempowski i Mieczysław Jastrun.

Po ukończeniu studiów Sztaudynger objął posadę nauczyciela języka polskiego w gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Dębicy.

Debiutował w 1925 roku tomikiem wierszy „Dom mój”. Napisał m.in. prace „Marionetki” (1938) i „Teatr lalek w Polsce” (1961).

Jego twórczość literacka była wyrazem afirmacyjnej postawy wobec życia. Inspiracje czerpał z obserwacji świata przyrody, dzieł sztuki, poznawaniu legend miasta. Znany przede wszystkim z publikacji fraszek i uznawany za „odnowiciela tego gatunku”.