Europejska Gra Terenowa w Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi

Czy jest ktoś, kto z pełnym przekonaniem potrafi oprzeć się uderzeniowej dawce endorfin, jaką zapewniają emocje uwalniane podczas gry terenowej? W rankingu ulubionych form spędzania wolnego czasu gry pojawiają się tuż obok podróży. A gdyby tak… połączyć te dwie dziedziny? W Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi uwielbiamy tego rodzaju nowatorskie, a  do tego atrakcyjne dla młodego pokolenia rozwiązania. 4 października 2023 r. siódmoklasiści z dębickich szkół wraz z opiekunami doskonale bawili się podczas Europejskiej Gry Terenowej. Pięcioosobowe drużyny stanęły do rywalizacji, by ramię w ramię walczyć o pierwsze miejsce. Zmagania w Parku Miejskim im. Skarbek-Borowskiego były o tyle przyjemniejsze, że główna nagroda – wycieczka do Centrum Nauki im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie – przypadała dla całej klasy zwycięskiej piątki. Za nami cudowna środa, pełna śmiechu, zaskoczeń, ekscytacji, zmiennej dynamiki i uniesienia, wypełniona współzawodnictwem w duchu fair play i radosną współpracą między reprezentantami szkół. Tak rozpoczęty październik z pewnością stanowi pomyślną zapowiedź obfitującego w szkolne sukcesy miesiąca. Dziękujemy serdecznie wszystkim siódmoklasistom oraz ich opiekunom za niezapomniany dzień w Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi. 

1 listopada 2023 r. będziemy świętować 30. rocznicę utworzenia demokratycznej wspólnoty państw europejskich, pod znaną nam dziś i tak oczywista dla nas nazwą. Początki Unii Europejskiej jednak datuje się na kilka lat po wojnie, kiedy cały świat, znużony wieloletnimi wyniszczającymi konfliktami, rozpaczliwie tęsknił za pokojem, zgodą, poczuciem równości i braterstwa. Na Siódmoklasistów biorących udział w Europejskiej Grze Terenowej czekało dziesięć zadań o najprzeróżniejszym charakterze. Bez znajomości historii, geografii, socjologii, politologii, ale i literatury i popkultury trudno byłoby mierzyć swe siły w wyzwaniu. Nie zabrakło wyzwań lingwistycznych oraz typowo logicznych oraz testu na spostrzegawczość. Uczniowie dębickich szkół jak zawsze wykazali się otwartością, zaangażowaniem i poruszającym nas jako organizatorów emocjonalnym podejściem do zadań. Świetnie przygotowani przez swoich Opiekunów przenosili się od bazy do bazy z prędkością światła.

Łamigłówki i wyzwania logiczne mieszały się z konkurencjami zręcznościowymi oraz odwoływały się do wiedzy młodych Europejczyków. Uczniowie nie tracili ani chwili i natychmiast po przedstawieniu zasad gry w Parku Miejskim im. Skarbek-Borowskiego rozbiegli się w poszukiwaniu baz, gdzie czekały na nich wyzwania. Z pewnością Uczestników zdumiała fantazja oraz zakres przygotowanych na nich zadań. Niesztampowe, absorbujące, wymagające namysłu, a także bajecznie proste – zadania zaskakiwały, angażując umysły Uczniów, a także umacniając w nich umiejętność współpracy, skuteczną komunikację, pobudzając kreatywność, a także – rozbawiając. Bez tego ostatniego czynnika trudno mówić o udanej grze, a patrząc na zarumienione pędem po parkowych alejkach i śmiechem twarze Uczestników możemy być pewni, że Europejska Gra Terenowa była strzałem w dziesiątkę.  

Rywalizacja była zacięta i niezwykle wyrównana. Każda z reprezentacji przyniosła chlubę swej szkole wyobraźnią, pomysłowością, spostrzegawczością, wiedzą oraz zręcznością. Znakomite przygotowanie Siódmoklasistów sprawiło, że… konieczna była dogrywka. W ostatniej części Europejskiej Gry Terenowej zmierzyły się reprezentacje Szkół Podstawowych nr 3, nr 8 i nr 11, by ostatecznie wiedza i refleks przeważyły szalę zwycięstwa na stronę uczniów Trójki. Zwycięzcy już niedługo pojadą z całą klasą do Centrum Nauki im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. Każdy z Uczestników mógł zajadać się czekoladą oraz łakociami, by dodatkowo przedłużyć działanie buzujących w krwiobiegu Graczy hormonów szczęścia.

Dziękujemy radośnie wszystkim Uczniom oraz ich Opiekunom za niesamowitą, pełną zwrotów akcji oraz radości zabawę. Mamy nadzieję, że tego rodzaju nieoczywiste przedsięwzięcia edukacyjne umocnią w młodych dębiczanach etos świadomych siebie i swojej tożsamości Europejczyków.

Europejska Gra Terenowa odbyła się w ramach zadania „Dębicka Strefy Kultury z Funduszami Europejskimi” dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

#dofe #dniotwartefunduszyeuropejskich #EUinmyregion, #Europawmoimregionie, #funduszeeuropejskie #funduszeeuropejskiedlapodkarpacia #fep #FEP