Dwujęzyczna „Coolturalna przygoda z Funduszami Europejskimi”. Lekcje języka polskiego w MiPBP w Dębicy 

Nie od dziś wiadomo, że nauka języka nigdy nie będzie tak owocna, jak wówczas, gdy razem poznajemy nowe słowa, wspólnie rozplątujemy zawiłości gramatyczne i chóralnie powtarzamy wyjątkowo trudne słowa. Mozecie nam wierzyć na słowo – wspólna nauka jest COOL! Na lekcjach języka polskiego dla Dzieci i Młodzieży z Ukrainy w MiPBP w Dębicy panuje familiarna i radosna atmosfera, ponieważ wesoły nastrój bynajmniej nie przeszkadza w skupieniu – wręcz przeciwnie. O pilności naszych Uczniów oraz ich chęci do nauki może świadczyć fakt, że na moment przed rozpoczęciem roku szkolnego, 30 sierpnia oraz w wyjątkowo znaczący dzień, jakim jest 1 września, salę wypełnił gwar dziecięcych głosów. A że nasze lekcje opierają się na dialogu – miłego pogwaru nie zastąpiła rygorystyczna cisza, lecz współpraca, ułatwiająca poznawanie językowych tajemnic. Zajęcia językowe stanowią kolejne ogniwo projektu „Coolturalna przygoda z Funduszami Europejskimi”, dzięki któremu dzieci uchodźcze mają szansę na lepszy start w naszych dębickich szkołach. 

Podczas kolejnych zajęć postawiliśmy sobie ambitne zadanie uporządkowania naszych szaf. A co tam znaleźliśmy? Ubrania na każdą okazję: galowe fraki, piękne suknie, codzienne spódniczki i wygodne spodnie. Nie zabrakło nakryć głowy:od kapeluszy do czapek z daszkiem oraz butów: sandałów, mokasynów, szpilek i tenisówek. Dzieci uczyły się różnic między kurtką a płaszczem, wskazywały swoje ulubione ubranka oraz odpowiadały na pytanie, jak ubierać się adekwatnie do aury jesiennej czy zimowej. Nie ominęliśmy akcesoriów, dobierając do wyobrażonych kreacji kolczyki, naszyjniki oraz bransoletki i pierścionki. Chłopcy opowiadali o swoich wygodnych bluzach, dziewczynki wskazywały najładniejsze spódniczki i snuły marzenia o chodzeniu w szpilkach. Nie zabrakło opowieści o strojach Rodziców oraz Dziadków Dzieci.

Kolejnym poruszonym tematem były emocje oraz uczucia. Rozmawialiśmy o tym, kiedy dopada nas smutek albo gniew i jak sobie z nimi radzić. Uczniowie znają niezawodne lekarstwo na melancholię i poczucie osamotnienia – kubek gorącej herbaty oraz ukochana kojąca muzyka lub po prostu obecność kogoś bliskiego. Negatywne emocje rozpraszaliśmy tymi pozytywnymi, wypełniającymi nas euforią, spokojem i poczuciem bezpieczeństwa. Radość następowała po zaskoczeniu, zdumienie ustępowało wdzięczności, a serdeczny śmiech zamieniał się w zachwyt. Ten temat, choć niewyczerpany, z pewnością pomoże wyrażać Dzieciom swoje potrzeby i nazywać emocje, których wyartykułowanie wcale nie należy do łatwych.

Jednym z zagadnień poruszonych na specjalne życzenie Dzieci była dziedzina niebywale popularna i istotna , mianowicie sport. Wspólnie z Uczniami omawialiśmy więc dyscypliny sportowe oraz niezbędny do ich uprawiania ekwipunek. Zastanawialiśmy się, która z nich byłaby najtrudniejszą, a także wskazywaliśmy na te mające najwięcej entuzjastów w obydwu krajach – Polsce i Ukrainie. Jak się okazuje,  nasze sportowe gusta są niezwykle zbliżone. Sport posłużył jako doskonała okazja do nauki rozmaitych czasowników, związanych z ruchem – w końcu trudno o bardziej dynamiczne chwile niż te poświęcone treningowi i wszelkim aktywnościom. Na koniec lekcji Uczniowie wybrali swoją wymarzoną dyscyplinę sportową – dla jednych był to fechtunek, dla innych pływactwo, dla jeszcze innych – piłka nożna. Wspólnie snuliśmy marzenia o staniu się czempionem dyscypliny swoich snów – mistrzami floretu, bezbłędnymi strzelcami i wytrzymałymi biegaczami.

„Coolturalna przygoda z Funduszami Europejskimi” pozwala nam zacieśniać więzi w różnych sferach. Podczas wspólnych lekcji poznajemy wszystkie odcienie swoich języków, uczymy się idiomów i porównujemy delikatność znaczeń w obydwu z nich. Chociaż porozumienie nie zawsze oznacza zrozumienie obcego języka – umiejętność posługiwania się nim dużo ułatwia.

Warsztaty stanowiły kolejną inicjatywę w ramach „Coolturalnej przygody z Funduszami Europejskimi”, projektu promującego dobre praktyki Funduszy Europejskich w naszym województwie, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach instrumentu REACT-EU, za które serdecznie dziękujemy.

funduszeeuropejskie #funduszeUE #EUinmyregion #funduszeeuropejskiedlapodkarpacia #EuropejskiRokMłodzieży