Drugie, lepsze i piękniejsze życie – warsztaty twórczego recyklingu w Przystani Świętego Mikołaja

Rozsłonecznione, coraz dłuższe dni, szczebioczące od brzasku ptaki i pierwsze, wciąż rozbrajająco nieśmiałe kwiaty przebiśniegów, krokusów i sasanek nie pozostawiają wątpliwości, że wkraczamy już w wiosnę. Z tą porą roku kojarzą nam się nieodparcie… wiosenne porządki! W Przystani Świętego Mikołaja nawet sprzątanie stanowi niesamowitą i inspirującą czynność. Możecie wierzyć, choć stanowczo daleko nam do pedantów i mało co cieszy nas bardziej, aniżeli kreatywny rozgardiasz, dzięki świadomemu porządkowaniu odkrywamy mnóstwo skarbów, z których można wyczarować przepiękne przedmioty, dając tym już zużytym i niesłusznie niechcianym nowe życie.  U nas w parze idą: dbałość o Ziemię wraz z troska o naszą najbliższą przestrzeń. W środowe popołudnie, 15 marca w Przystani Świętego Mikołaja spotkaliśmy się z Dziećmi z Ukrainy, by wspólnie tworzyć urzekające i do tego praktyczne przyborniki z tego, czego większość przeciętnych ludzi dawno już pozbyłaby się z grymasem zniesmaczenia. „Fajne rzeczy z niefajnych śmieci” – tak brzmiał temat naszych twórczych warsztatów, podczas których powstały fantastyczne stołowe piórniki, czekające na wypełnienie przez sumiennych uczniów, będących nieustająco w twórczym pędzie.

W Przystani Świętego Mikołaja nic się nie zmarnuje. Dzieci i Młodzież to prawdziwi wizjonerzy, dostrzegający nawet w najmniejszym i najbardziej niepozornym drobiazgu prawdziwe skarby. Podczas naszego recyklingowego spotkania ochoczo wykorzystaliśmy papierowe i tekturowe rurki i rolki o różnych średnicach, mające od tej pory służyć nam na co dzień i pomagać w organizacji przestrzeni. Recykling może być świetną zabawą i nasze warsztaty potwierdzają jedynie, jak wiele zawdzięczamy naszej świadomej trosce o planetę – frajdy, poczucia bezpieczeństwa i sprawczości. O tym, jak ważna jest dbałość o Matkę Ziemię nie trzeba nikomu przypominać, jednak to, co istotne, to łatwość, z jaką możemy odwdzięczać się Naturze, ciesząc się zarazem owocami naszej uważności. Tak naprawdę warsztaty twórczego recyklingu zaczynają się o wiele wcześniej. Skądś przecież należy zebrać wszystkie niezbędne nam do pracy materiały, czyż nie? Tego rodzaju strategiczne podejście kształtuje w Dzieciach i Młodzieży odpowiedzialność oraz spostrzegawczość, a także rozbudza wyobraźnię, skłaniając do samodzielnych poszukiwań i generując nieskończoność nowych koncepcji. Przejście od słów do czynu jest o wiele łatwiejsze i do tego zaskakująco przyjemne, a kiedy pomyślimy o tym, jak wielkokierunkowe są korzyści z przetwarzania pozornie zbytecznych przedmiotów, będziemy oczarowani. Wystarczy spojrzeć na fotografie wykonanych przez Dzieci przyborników, by wpaść w zachwyt, a głębsza refleksja powiedzie nas ku spostrzeżeniu, jak sprytnie zrealizowaliśmy ideę ekoempatii i myślenia eko-pozytywnego.

Uczestnicy warsztatów nie zastanawiali się ani chwili nad tym, jak wykorzystać czekające na nich materiały. Rolki, oklejone kolorowymi papierami, zdobiły satynowe wstążeczki, koronki i niepozorne na pierwszy rzut oka aplikacje. Wiele piórniczków przeistoczyło się w czarowne ogrody dzięki kwiatom z bibuły, korespondując z widokiem za oknem, obiecującym coraz cieplejsze i pogodniejsze dni. Mając do dyspozycji te same materiały, Dzieci jak zawsze zachwyciły nas różnorodnością fantastycznych pomysłów. Powstawały przyborniki romantyczne, tworzone z liryczna melancholią przez marzycielki, awangardowe kompozycje, przypominające postmodernistyczną architekturę, sielankowe i wyjątkowo proste – wszystkie jednak funkcjonalne i odzwierciedlające osobowość Artysty.

Dziękujemy serdecznie Fundacji Świętego Mikołaja za możliwość spędzania twórczego i dobroczynnego czasu, wypełnionego radosną pracą. Wierzymy, że kształtowanie ekoempatycznych postaw w tak delikatny i zarazem skuteczny sposób przyniesie wspaniałe i ocalające naszą planetę plony w przyszłości. Wszak to najmłodsze pokolenia są tymi, w których dłoniach znajdują się przyszłe losy Ziemi.

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.