DKK Małego Czytelnika – Na ratunek Matce Ziemi!

Nakrętkowe drzewo? A cóż to za egzotyczny gatunek, zapytacie? Odpowiedź przyniesie nasze ostatnie spotkanie DKK Małego Czytelnika, podczas którego rozmawialiśmy o tym, jak możemy dbać o naszą planetę. Czy to trudne? Nie, to banalnie proste! Tak proste, jak sadzenie kolorowego nakrętkowego drzewa, które podziwiać możecie w Bibliolandii. Strefie Dzieci. Tu 28 października odbyło się kolejne spotkanie najmłodszych molików książkowych, które bez czytania nie wyobrażają sobie życia. Wspólnie podzieliliśmy się wrażeniami z lektury Klubowiczów pt. „Fred, psi ekopatrol”, zabawnej i mądrej książeczki, której główny bohater zainspirował nas do jeszcze większej troski o środowisko.

Członkowie Klubu nie spodziewali się, ze poznanie Freda całkowicie odmieni ich codzienność. Żywiołowy wyżełek, psi idealista i bojownik o czystość planety w serii opowieści o swoich przygodach skutecznie nas rozbawił, jednak perypetie psiaka, choć pełne humoru, nie ograniczają się jedynie do poprawiania nam nastroju. Co więcej, komizm sytuacyjny jedynie zachęca małego Czytelnika do podjęcia kroków, mających pomóc naszej planecie. I choć zmagania Freda często przynoszą opłakane skutki, jego intencje zawsze są czyste i szlachetne. Marzycielstwo i psotność pieska łączą się w konsekwentne dążenie do pomocy Matce Ziemi. Od podzielenia się wrażeniami po lekturze rozpoczęliśmy nasze spotkanie, a by sprawdzić, jak dobrze Dzieci zapamiętały treść książeczki, rozwiązały przygotowany dla nich quiz.

Nietrudno się domyślić, że książeczka stanowiła jedynie pretekst do ożywionej dyskusji o tym, jak my sami możemy przyczynić się do ocalania naszej planety przed unicestwiającym wpływem codziennych nieprzemyślanych i egoistycznych działań człowieka. Okazuje się, że bardzo wiele. Codzienne drobne praktyki, budowanie dobrych nawyków i świadome wybory mogą choć trochę załagodzić krzywdy nawarstwiające się przez wiele, wiele lat.

Ekoempatyczna refleksja stała się nasionkiem naszego nakrętkowego drzewa, którego pień stworzyliśmy ze starego papieru pakowego, a gałązki pokrywa bujne kwiecie z kolorowych nakrętek. Wiele z nich mieści w sobie przykazania ekologa, podpowiadające i przypominające, co robić, by ocalić Ziemię przed niszczeniem. „Gaś światło”, „Dbaj o rośliny”, „Oszczędzaj wodę” – to tylko kilka zasad, o których powinniśmy pamiętać każdego dnia. Dbanie o Naturę przynosi obustronne korzyści, ponieważ otaczając Matkę Ziemię troską, w gruncie rzeczy dbamy o samych siebie i przyszłe pokolenia. Przygoda z Fredem nie kończy się zatem na ukończeniu i zamknięciu książeczki. Członkowie DKK Małego Czytelnika wykazują się godną podziwu aktywną postawą małych, lecz świadomych ekologów, szanujących przyrodę. Spotkanie przy książeczce „Fred, psi ekopatrol” pokazuje, że przeczytanie książki stanowi dopiero początek – bardziej świadomego, uważnego życia, Okazuje się, iż przygody niesfornego, lecz rozkosznego psiaka prowadzą do przemyśleń niebywale cennych i kształtujących obraz codzienności, w której to Natura w akcie wdzięczności otrzymuje drobne dary od nas.