DKK Małego Czytelnika – Moira Butterfield, Vivian Mineker „Sekretna historia pszczół”

Kiedy za oknem szaroburo i nie przestaje padać deszcz, bardzo łatwo wyczarować słodziutki promyczek słońca, który natychmiast poprawi nam nastrój. Wystarczy sięgnąć do kuchennej szafki, wyciągnąć z niej słoiczek miodu i rozkoszować się zdrową słodyczą. Kubuś Puchatek wiedział, co dobre, jednak czy zdawał sobie sprawę z tego, jak ciężką pracę wykonują dla świata pszczoły? Jeżeli tak, jak członkowie DKK Małego Czytelnika miał okazję sięgnąć po książeczkę Moiry Butterfield oraz Vivian Mineker pt. „Sekretna historia pszczół”, wiedział doskonale, jak tytaniczną i zarazem cenną pracą jest codzienna krzątanina pszczół. Pełna słońca i miodu, rozbrzmiewająca gwarem zapracowanych pszczół, inspirująca i obfitująca w wartościową wiedzę publikacja będzie jest majową lekturą DKK najmłodszych miłośników książek. Z pewnością 26 maja o godz. 16.00 w Bibliolandii. Strefie dzieci rozpocznie się niesamowicie ożywiona dyskusja. Przed nami wizyta na dworze królowej pszczół i nauka pszczelego tańca. Poznamy mechanizmy rządzące pszczelą społecznością oraz dowiemy się, jak właściwie przebiega produkcja miodu i po co pszczołom kompas. Po poznaniu „Sekretnej historii pszczół” miód staje się jeszcze słodszy, a pszczoły – bohaterkami, dzięki którym zapylanie roślin. 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, więc niech nasza kolejna dyskusja stanie się prezentem dla tych niezwykłych owadów!

W podróż do świata pszczół zabiera nas pogodna i rezolutna przewodniczka – Pszczółka Brzęczółka. Dzięki niej możemy dostać się do pasieki i wnętrza ula, poznać budowę plastra miodu, a także zadziwić się, jak cierpliwe i odważne są pszczoły. Na kolejnych kartach doskonale przemyślanej i ślicznie zilustrowanej książki pojawiają się zdumiewające ciekawostki, składające się na życie pracowitych owadów. Uczymy się, jak przebiega cykl życiowy pszczół i przyglądamy budowie ich ciał. Z zapartym tchem śledzimy imponujące uporządkowanie pszczelich społeczności, posłuszeństwo oraz ofiarność pszczół.  

Jednak „Sekretna historia pszczół” to nie tylko bezcenna wiedza o codzienności tytułowych owadów. Otrzymujemy bowiem solidną dawkę na temat ujmowania pszczół w kulturze oraz ich symbolicznej wysokiej rangi. Baśnie, mity, opowieści, których pszczoły są bohaterkami, odzwierciedlają głęboki szacunek starożytnych oraz późniejszych pokoleń wobec niepozornych, zdawałoby się, owadów. Kojarzone ze złotem, obfitością, poświęceniem, dobrocią i bogactwem, postrzega się je jako zwierzęta niebiańskie, wręcz boskie. Słusznie, ponieważ zawdzięczamy im o wiele więcej, aniżeli na co dzień sobie uświadamiamy. Istotność pszczół dla naszego istnienia opiera się na ich niekończącej się pracy – zapylaniu roślin, dzięki czemu możemy cieszyć się wspaniałymi owocami, pełnymi witamin warzywami, a także ziół, tak cennych dla naszej diety. Wiedza o tym sadownicy, ogrodnicy, hodowcy roślin i właściciele plantacji. Jednak, pszczoły bezinteresownie służą nie tylko ludziom – ich miodem żywi się wiele dzikich zwierzątek, jak ptaki, szopy pracze, borsuki i kuny. Z książki Moiry Butterfield oraz Vivian Mineker poznajemy pszczelich sprzymierzeńców oraz największych wrogów.

„Sekretne życie pszczół” to jedna z książeczek, które czytamy, nie wierząc, że tak długo mogliśmy tkwić w nieświadomości wobec cudownej harmonii natury. Informacje, w które autorki ubogaciły swą publikację, inspirują do obserwacji przyrody i uważności, a także odpowiedzialnego dbania o naturę. Bez wątpienia, czeka nas dyskusja na tematy piękne i ważne. Jak zamierzacie świętować Światowy Dzień Pszczoły?