DKK Małego Czytelnika – Hubert Reeves „Po co nam lasy?”

Jeżeli kochacie komiksy, doskonale wiecie, że na ożywione dyskusje o ich walorach nie wystarczy Wam cała nieskończoność. Przystępność, spójność treści z tekstem, przyjemność czytania bez znudzenia wciąż na nowo i nowo, za każdym razem aż iskrząca od radości z odkrywania  kolejnych niuansów – to zaledwie zapowiedź tego, co dają nam komiksy. Podczas spotkania DKK Małego Czytelnika w piątek, 3 lutego 2023 r. o godz. 16.00 nastąpi premiera lektury komiksowej. Jak to możliwe, że jeszcze nie czytaliśmy wspólnie komiksów? Jednak, autor kolejnej naszej lektury, Hubert Reeves, poświadcza, że na żaden debiut nigdy nie jest za późno. Kanadyjski profesor astrofizyki i popularyzator nauki jako autor scenariusza do opowieści obrazkowej debiutował w wieku… 84 lat! Czy to nie wspaniałe? Niewiele jest rzeczy, na które byłoby za późno, zwłaszcza w kwestii nauki i rozwijania w sobie wrażliwości na potrzeby natury. „Po co nam lasy?” to pierwszy z serii wspaniałych ekokomiksów, odpowiadających na o wiele więcej, niż tylko tytułowe pytanie. Leśne kąpiele, leśne miasto w Chinach, świetlikowe lasy w Meksykańskiej wiosce Nanacamilda, legenda o świętych: Hubercie i Remaklu, mieszkańcy każdej z warstw lasu, wdzięczność drzew oraz ich wzajemna opieka nad sobą… Trudno o pełniejszą odpowiedź „Po co nam lasy?”

Pouczającą podróż u boku Huberta Reevesa zaczynamy od wyprawy w ardeńskie lasy, w których gąszczu uczymy się doceniać piękno pierwotnych drzewostanów. Jednak nie jest to kwestia wyłącznie estetyczna, czego chyba nie trzeba tłumaczyć. U boku cierpliwego, pogodnego astrofizyka, wraz z grupą dzieci i ich rodzicami wyruszamy na wyprawę całkowicie odmieniającą nasze dotychczasowe postrzeganie świata. Dlaczego? Ponieważ w jednej chwili odkrywamy niewiarygodną wręcz, przyćmiewającą nasze dotychczasowe wyobrażenia bujność i żywotność natury. Zdumieni, dowiadujemy się o daremności jakiejkolwiek, nawet najbardziej ambitnej i napędzanej drobiazgowością perfekcjonizmu próby ujęcia wszystkich form życia w sztywny katalog. Natura bowiem jest tak przebogata, iż wymyka się wszelkim ramom. Jednak nie jest tak, że pozostaje poza granicami naszego pojmowania i zrozumienia. Nasz przewodnik, Hubert Reeves, odsłania przed nami kolejne fascynujące sekrety przyrody, rozumianej jako system naczyń połączonych. To, co urzekające, to zapierająca dech w piersiach harmonia oraz zgodna współpraca, w którą wpleceni jesteśmy i my – ludzie.

Niemożliwym do przecenienia i jeszcze silniej angażującym zabiegiem jest wprowadzenie do fabuły samego autora. To właśnie u boku jowialnie wyglądającego, białobrodego naukowca zagłębiamy się w lasy, przy czym lasy ardeńskie to tylko punkt wyjścia. Komiks staje się wobec tego dynamiczną podróżą ku wiedzy – również o sobie samych i docieraniu do swych korzeni. Nasz przewodnik nie poprzestaje na wyjaśnieniu, czym jest las i z czego się składa. Nie ogranicza się również do jednej domeny, dzięki czemu uzyskujemy klarowny obraz korespondujących ze sobą dziedzin nauki, uruchamiane ludzką ciekawością. Ekscytacja towarzyszy nam od pierwszej strony, a wraz z każdą kolejną porcja wiedzy i poznawanym sekretem świata fascynacja nim potęguje się. Jedno pytanie goni drugie, a – co najistotniejsze – na każde z nich otrzymujemy odpowiedź. Hubert Reeves podaje czytelnikowi mnóstwo niebywale interesujących ciekawostek historyczno-kulturowych, mieszając je z faktami ze świata botaniki i zoologii. Niezwykle wymowne, wręcz metaforyczne ilustracje unaoczniają nam poszczególne fakty, sprawiając, że jeszcze głębiej zapadają nam w pamięć, zachęcając do opieki nad naturą, do dojrzałości i wzięci a odpowiedzialności za konsekwencje swoich działań. Czeka nas zatem wielopłaszczyznowa dyskusja miłośników książek oraz obrońców natury.