DKK Małego Czytelnika – Barbara Kosmowska „Fred, psi ekopatrol”

Jak ma na imię Wasz czworonożny bohater? Jaka jest jego ukryta siła i czy zdarza się, że to Wy musicie wyciągać go z opresji? Jesteśmy pewni, że w domach wielu z Was znajdują czułą opiekę wspaniali bohaterowie – psy, koty, maleńkie gryzonie, rybki i ptaszki – dzięki których obecności Wasze dni wypełnia radosny śmiech, a Was otula poczucia bezpieczeństwa. O jednym z rezolutnych, pełnych uroku zwierzaków traktuje rozbrajająca i pouczająca książeczka Barbary Kosmowskiej pt. „Fred, psi ekopatrol”. Fred, wyżełek panicznie bojący się polowań jest nieuleczalnym marzycielem – rozkosznym idealistą, pragnącym nieść pomoc naszej planecie. Jednak, jak to często bywa, szlachetne intencje nie zawsze wystarczają, a wzniosłe zamiary kończą się… bałaganem. Fred, samozwańczy obrońca Matki Ziemi, będzie nam towarzyszyć podczas kolejnego spotkania DKK Małego Czytelnika, które odbędzie się w ostatni piątek miesiąca, 28 października o godz. 16.00 w Bibliolandii. Strefie Dzieci. Przygody Freda stanowią zapowiedź refleksji o szacunku wobec natury oraz długie rozmowy w duchu ekoempatii o tym, co my możemy już teraz możemy zrobić dla lepszego jutra – naszego i naszych przyjaciół.

„Fred, psi ekopatrol” to jedna z książeczek, których sam widok wywołuje szeroki uśmiech, zwłaszcza, jeżeli jesteśmy miłośnikami zwierzaków. Z pewnych źródeł wiemy, że tych pośród naszych Czytelników nie brakuje. W historii Freda autorka przyjmuje perspektywę niesfornego psiaka, w pierwszoosobowej narracji dzielącego się z nami historią swoich zmagań w trosce o piękną, niezanieczyszczoną planetę. Dzięki Fredowi dowiadujemy się, jak ważna jest segregacja odpadów, na czym polega istotna rola recyklingu, a także poznajemy gatunki innych zwierząt. Dzięki Fredowi dowiadujemy się, jak wielką ceną okupione są komplementy, jak dziwne jest zajmowanie się ptakami, skoro można pieścić psa oraz jak przygotować się na wojnę z plastikowymi butelkami. Ta wartościowa wiedza przemycona jest w szczerych opowieściach pieska, przywodzących na myśl dziennik prawdziwego bohatera, nie stroniącego nawet od najtrudniejszych wyzwań.

Urok Freda opiera się o jego rozczulającą determinację, często – niestety – owocującą niezrozumieniem czy wręcz nieplanowanym zamieszaniem. Każda z przygód psiaka w jego dążeniu do celu łączy w sobie niesamowitą zabawność, ciepły i zapadający w pamięć lekki humor i cenną lekcję. Dzięki połączeniu urokliwości komizmu Dzieci łatwiej zapamiętają, jakich błędów nie powielać i zastanowią się, co można byłoby wykonać lepiej i sprawniej, bez narażania się na przykrości.

Rozbrykany czworonożny ekolog z pewnością stanie się najwierniejszym przyjacielem Dzieci, będąc zarazem ich nauczycielem, którego lekcje zapadną głęboko w serduszka. Zabawne perypetie, szalone pomysły, błyskotliwy humor, a wszystko w prześlicznej oprawie graficznej będą naszym udziałem już w najbliższy piątek, podczas ożywionych dyskusji z Młodymi Klubowiczami.