Dębicka Biblioteka gościła Radka Raka
Radek Rak w czwartek, 24 czerwca był gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy. Zdobywca ubiegłorocznej nagrody Nike za książkę “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” łączy pisarką karierę z byciem weterynarzem. Licznie zgromadzonych gości przywitała Monika Rojek Kałek – dyrektor MiPBP w Dębicy, a następnie mikrofon przejęła Magdalena Mozgowiec – kierownik Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży, która w prowadzonej rozmowie poruszała zarówno szczegółowe wątki z powieści, jak też wypytywała o tajniki codziennej pracy.
W przyjaznej, momentami niezwykle wesołej atmosferze, słuchacze mieli okazję prześledzić drogę zawodową dębiczanina. Nasz Gość oczarował nas opowieścią o czasach beztroskiego dzieciństwa spędzonego w Dębicy, rozbawił wspomnieniami o szkolnych wybrykach. Z zaciekawieniem słuchaliśmy zwierzeń o dojrzewaniu do pisania oraz uchylił rąbka tajemnicy powstania książki.
Pisarz opowiedział o wieloletnich przygotowaniach do pisania „Baśni…” i pracy z dziewiętnastowiecznymi źródłami. Rak przedstawiał nowe spojrzenie na rabację galicyjską i weryfikował mity, jakie narosły wokół chłopskiego powstania i postaci Jakuba Szeli. Bohater powieści “Baśń o wężowym sercu” był w czasach dzieciństwa Radka Raka przedstawiany jako polska wersja szlachetnego Robin Hooda, a dopiero w szkole zetknął się z innym przedstawieniem Szeli. Rabacja i postać Jakuba Szeli jest tematem trudnym, ze względu na mitologie, w które obrosła osoba Szeli. W pierwszej połowie dziewiętnastego stulecia za Polaków uważano wyłącznie szlachtę. Chłopi stanowili inwentarz, nazywanie ich Polakami byłoby dla wielu spośród szlachty obrazą.
– Trochę tak, jakbym twierdził, że mój pies jest Polakiem. Jak zaczynałem pisać „Baśń o wężowym sercu”, ta koncepcja była mi nieco bliższa, bo legendy o Szeli-bohaterze, Szeli-Robin Hoodzie, nadal istnieją tutaj w moich rodzinnych stronach. Jak zagłębiłem się w dokumenty z epoki, głównie w zapisy przesłuchania Szeli i innych chłopów po rabacji, przestałem w tym wszystkim widzieć jakąkolwiek szlachetność, nawet jeśli spaczoną i źle ukierunkowaną. Im więcej zgłębiałem temat, tym bardziej byłem autentycznie przerażony. Nie mogłem opisać rabacji jako buntu przeciw uciskowi, Szeli jako bohatera. – powiedział Radek Rak podczas spotkania.
Pisarz opowiadał również o innych swoich książkach, a także początkach z tworzeniem literatury. Poruszył wątek podejścia czytelników do literatury fantastycznej, która w naszym kraju wciąż często traktowana jest niszowa i mniej wartościowa od literatury faktu. Padły również pytania związane z zawodową działalnością Radka Raka jako weterynarza. Radek Rak zdradził naszym Czytelnikom, ze kolejna książka nad którą pracuje będzie dla młodzieży.
Wizyta tak zacnego Gościa to dla dębickiej biblioteki jest wyróżnieniem i wspaniałą nagrodą oraz była okazją do poznania autora, jego twórczości i artystycznych zamierzeń. Dziękując za przemiłe spotkanie obdarowaliśmy Laureata Literackiej Nagrody Nike pamiątkowym grawertonem. Monika Rojek-Kałek, dyrektor MiPBPw Dębicy przekazała w imieniu Czytelników Panu Radkowi Rakowi serdeczne gratulacje z okazji otrzymania prestiżowej Nagrody Literackiej Nike 2020 oraz życzyła dalszego dynamicznego rozwoju na niwie literackiej oraz podziękowała za dotychczasową twórczość i obecność w Dębicy.
Po spotkaniu uczestnicy mieli możliwość zdobycia podpisu pisarza z dedykacją na swoich książkach.
Spotkanie z zostało sfinansowane ze środków Instytutu Książki we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie.