Dalej, niż do gwiazd! – Spotkanie autorskie z Jaśkiem Melą w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy

Mija już niemal dwie dekady, odkąd wielu z nas z zapartym tchem i zaciśniętymi do białości kciukami śledziło podróż 15-letniego chłopca, otoczonego opieką wyrozumiałego i doświadczonego podróżnika. Udało się! Jaśka Melę kojarzymy z bezprecedensową wyprawą „Razem na biegun”, która całkowicie odmieniła życie nas wszystkich. Dla uczestniczącego w niej Jaśka stanowiła po pierwsze – najskuteczniejszą z możliwych rehabilitacji, będącą wręcz odrodzeniem i przywróceniem wiary we własne siły. Dla nas to żywy dowód na to, że granice istnieją o tyle, o ile sami wydajemy na to przyzwolenie. Jasiek Mela, otoczony wsparciem Marka Kamińskiego, zdobywa w ciągu jednego roku dwa bieguny jako pierwszy na świecie niepełnosprawny. I najmłodszy. Wspólna wyprawa polarników owocuje do dziś i dzięki pełnemu wiary, hartu ducha i wytrwałości duetowi wiemy, jak przezwyciężać tkwiące w nas ograniczenia, wypaczające naszą perspektywę, samoocenę i odsuwające od nas to, o czym marzymy. Kolejny z naszych przewodników w „Wędrówkach po świecie z dębicką biblioteką” powtarza, że niesłusznie oddzielamy marzenia od codzienności. Wszak jedno z Waszych marzeń właśnie się spełnia… Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy serdecznie zaprasza wszystkich miłośników na spotkanie z Jaśkiem Melą, które odbędzie się 14 czerwca 2023 r. o godz. 17.00 w budynku Biblioteki Głównej na ul. Akademickiej 10. Zapraszamy!

Jeżeli się nad tym głębiej zastanowić, nasza znajomość drugiego człowieka opiera się albo o jego sukcesy, przyćmiewające trudną drogę na szczyt, albo też o porażki, zasłaniające szlachetność pobudek i wytrwałość. Biografia Jaśka Meli od wczesnego dzieciństwa napiętnowana była tragediami, których brzemię trudno podźwignąć byłoby każdemu, nie tylko chłopcu. A jednak, niepokornym duchom niekiedy trzeba silniejszego ciosu od przeznaczenia, by dostrzec drogi ciekawsze, niż tylko wieczna złość, nieuleczalny smutek i udręczanie się brakiem rozwiązań. Jasiek Mela z właściwą sobie rozbrajającą szczerością wciąż podkreśla, że wsłuchanie się w głos serca i podążanie za tęsknotami pozwoli nam osiągnąć niemożliwe. Już samo wkroczenie na drogę do celu poszerza naszą perspektywę, a granice nierealnego zaczynają się rozmywać. Na drodze, jeżeli tylko ośmielimy się na nią wkroczyć, rozpościerają się szeroko skrzydła naszej wiary w samych siebie, pękają łańcuchy krępujących nas ograniczeń. dla Jaśka, po zdobyciu dwóch biegunów przyszedł czas na kolejne wyprawy: Kilimandżaro, Elbrus, a nawet… przebiegnięcie niewyobrażalnego nawet dla Jaśka dystansu w New York City Marathon! To zaledwie początek, rozkwitający w szlachetną pomoc innym. Idealizm może być skuteczny.

Według naszego Gościa, najważniejsze jest porzucenie strategii sabotowania samego siebie i zwrócenia się ku światu z uważnością. Bez świadomego doświadczania zaprzepaścimy zachwyty nad najpiękniejszymi z chwil, unikniemy tego, czym świat rozpieszcza nas szczodrze i nieprzerwanie. Jasiek podkreśla, jak cenne są: pokorne przyjęcie roli obserwatora, szczerość oraz pielęgnacja tkwiącego w nas ogrodu zalet, nie czekając na uwolnienie ani pozwolenie. Potrzeba nam porzucić niepotrzebne gmatwanie, żmudne tracenie energii w plątaniu i komplikowaniu tego, co w istocie jest bajecznie proste. Definiując siebie, Jasiek Mela prostolinijnie zauważa własne braki, jednak nie wyrzeka się ich, lecz ciężko nad nimi pracuje. W osiągnięciu do celu niejednokrotnie pomogli mu inni – empatyczni, wrażliwi, obdarzeni przenikliwością i kierujący się dobrocią. Wdzięczny za wsparcie, sam również zapragnął dzielić się swymi doświadczeniami, umiejętnościami, spostrzeżeniami. Świadom, że brak nam jednej uniwersalnej recepty na szczęście, nieszczęść dotykamy samotni, więc i rozwiązania będą bardzo indywidualne, lecz nie poddaje się – motywując, przywracając wiarę, przywołując sukcesy innych optymizmem i życzliwością. 

Już za dwa tygodnie, 14 czerwca czeka nas wyprawa, która być może będzie prologiem naszych własnych odkryć. Tego życzymy wszystkim otwartym na dialog – z innymi i wsłuchanie się w samych siebie – bez krytyki, podcinającej skrzydła. Do zobaczenia!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Program Partnerstwo dla książki