Czy trudno być Czytelnikiem? Przedszkolaki w Filii Nr 2 MiPBP w Dębicy

Na przełomie lutego i marca w Filii nr 2 MiPBP w Dębicy mieliśmy przyjemność gościć kolejne grupy Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6. Spotkania z naszymi rezolutnymi sąsiadami płynęły w błogiej przyjaznej atmosferze wspólnego czytania i poznawania klasyki literatury dziecięcej. Patronką naszych spotkań była dama tejże – Janina Porazińska. Czytaniu towarzyszyło zdobywanie cennej wiedzy o bibliotece i tego, jak wstąpić w szeregi Czytelników. Czy to trudne zadanie? Bynajmniej! Miejsca pełne książek mają w sobie urok nieodparty niezależnie od wieku. Jednak przyznać należy, że pierwsze dziecięce spotkania w scenerii, gdzie na regałach piętrzą się przeróżne wydawnictwa, zapisują się w naszych sercach na zawsze. Podczas pierwszych odwiedzin biblioteki, gdzie książki wydają się na nas patrzeć z wysoka oceniająco i z krytyczną powagą, mali Czytelnicy mają niepowtarzalną okazję, by oswoić się z miejscem, kojarzącym się – słusznie zresztą – z wielowiekową wiedzą. Tutaj, już po kilku chwilach, dowiadują się od Pań Bibliotekarek, że przekroczyli próg magicznej krainy i wcale nie musza jej opuszczać.

W poniedziałek, 20 lutego 2023 r. naszą Filię nr 2 odwiedziła grupa Przedszkolaków z „Szóstki”, by po raz kolejny zgłębiać przebogaty dorobek Janiny Porazińskiej. Jej głębokiej fascynacji polskim folklorem zawdzięczamy przystępną reinterpretację najpiękniejszych legend i podań, w których zaklęta jest wiedza o prapoczątkach naszej Ojczyzny. Z kolei zamiłowanie pisarki i poetki do literatury skandynawskiej przyniosło nam przekłady pereł literatury krajów północy. Niewiele jest osób, które nie znałyby przystępnych, potoczystych i dalekich od suchego moralizowania bajeczek i wierszyków. Na twórczości Janiny Porazińskiej wychowało się pokolenie nasze, naszych rodziców i dziadków. Zatem nic dziwnego, że opowieść o Szewczyku Dratewce zaabsorbowała uwagę Dzieci, słuchających baśni z wielkim przejęciem. Baśń o mężnym, lecz skromnym młodzieńcu, który pokonał smoka poprzedziła zapoznawanie się z literaturą dziecięcą z „Kącika Malucha”. W tej kameralnej przestrzeni na małych odbiorców czekają wartościowe publikacje, doskonałe do rozpoczęcia czytelniczej przygody. Perspektywa kolejnego z cyklicznych spotkań napawa Dzieci pogodną niecierpliwością. Czas płynie prędko i już niebawem wspólnie przywitamy wiosnę, a także będziemy odliczać czas do Wielkanocy.

28 lutego oraz 3 marca gościły u nas kolejne grupy Przedszkolaków. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece, więc Panie Bibliotekarki przygotowały dla nich mnóstwo propozycji z działu literatury dziecięcej. Przedszkolaki dowiedziały się, czym właściwie wyróżniają się książeczki dla nich dedykowane i dlaczego dzieci są tak wyjątkowymi  oraz wymagającymi adresatami literatury. Nie zabrakło pożytecznej wiedzy na temat dbania o książki oraz wskazówek, jak zapisać się do biblioteki. Tę ostatnią wiedzę Dzieci wręcz chłonęły, ponieważ Filia nr 2 usytuowana jest w sercu ich rodzinnego osiedla, zatem możemy liczyć na częste odwiedziny. By jeszcze bardziej zbliżyć się do Dzieci i pokazać im, że czytanie nie jest jedynie domeną starszych uczniów, przeczytaliśmy jedną z części przeuroczego i błyskotliwego cyklu o znanej i uwielbianej „Kici Koci”. Naszą puszystą celebrytkę czekały podobne przygody, co naszych gości, ponieważ bohaterka trafiła do biblioteki. Następnie wszyscy przenieśliśmy się do „Kącika Malucha”, którego Dzieci wręcz nie chcą opuszczać.

Dziękujemy Dzieciom oraz ich Wychowawcom z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Dębicy za wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że spotkania w bibliotece zachęcą Dzieci oraz ich Rodziców do jak najczęstszych wizyt i ośmielą do wspólnych familijnych seansów czytelniczych.  Czekamy na Was!