Bukiety pisanek w króliczych łapkach – wielkanocne warsztaty w Przystani Świętego Mikołaja

Przedświąteczny czas kojarzy nam się często z pospieszną krzątaniną, podczas której zdarza nam się zapomnieć o prawdziwej istocie czekających nas celebracji. Zmęczeni, przejęci, poddani presji czasu, przestajemy delektować się tym, co najwspanialsze – bezcennymi momentami bycia razem, w których rozkwitają najcudowniejsze ze wspomnień. W Przystani Świętego Mikołaja przygotowania do Wielkanocy mienią się wszystkimi odcieniami wiosny, w pełni jej optymistycznej urody. W królestwie marzycieli wyścig z czasem jest ostatnim, który podjęlibyśmy. Dlatego też przez dwie kolejne środy spotykaliśmy się, by wspólnie tworzyć zachwycające oryginalnością dekoracje, przypominające nam o nadchodzących świętach, a ponadto – ofiarującymi nadzieję, będącą kwintesencją Wielkiej Nocy. 1 i 8 marca spotkaliśmy się z dziećmi z przy stole suto zastawionym… artykułami plastycznymi, by wspólnie wykonywać najróżniejsze, połączone motywem wiosennych świąt ozdoby. Wieńce okraszone pisankami, króliczkowe przyborniki, rozmaite wariacje na temat pisanek oraz baranki i rozbrajające kurki wraz z pisklętami powstawały podczas naszych kreatywnych spotkań, by sprawić, iż pora wspólnego oczekiwania na Wielkanoc nabrał kolorów radości.

W Przystani Świętego Mikołaja niezwykle cenimy spotkania, podczas których w polsko-ukraińskich gronie wyczarowujemy niezwykłe prace. Radość jest tym większa, że owoce twórczego wysiłku pozostają z nami i nie są jedynie ulotnymi wypełniaczami czasu, o których łatwo zapomnieć. Wręcz przeciwnie – nasze kreatywne spotkania to jednocześnie fabryki wspomnień tak wielobarwnych, jak powstające arcydziełka. Tym razem motyw przewodni naszych spotkań stanowiła Wielkanoc, a zatem nie mogło zabraknąć wszystkich zwierzęcych emblematów wiosennych świąt, co – naturalnie – spotkało się z entuzjastyczną aprobatą Dzieci, nie mogących doczekać się aż rozpoczną twórczą pracę. Trudno jednak mówić o konwencjonalnym wykorzystaniu znanych motywów, skoro mali artyści wykonywali prace tak nietuzinkowe, jak wieńce z papierowych talerzyków, ozdobione girlandami urzekających pisanek oraz przyborniki, dzięki którym wszystkie niezbędne pilnym uczniom długopisy, ołówki i niezliczone drobiazgi pilnowane będą przez czujne i pełne wdzięku króliczki o roześmianych pyszczkach. Czy istnieją bardziej odpowiedzialne i bardziej puszyste łapki, niż należące do zwierzątka, kojarzącego się z beztroską, uważnością oraz dobrobytem? Co więcej, nie należy zapominać, że to przecież króliki przynoszą Dzieciom wielkanocne podarunki.

Jeżeli już o puszystości mowa, warto wspomnieć, że podczas warsztatów powstało liczne stadko baranków o wełnie wykonanej z uwielbianej przez Dzieci waty. Mięciutka i łatwa do formowania, stanowi świetne tworzywo, z którego Dzieci potrafią wyczarować nie tylko zabawne zwierzątka, ale także… pisanki. Tak, pośród niezliczonej ilości wielkanocnych jajek znalazły się również okazy pieczołowicie oklejone ornamentami z miękkich pasemek waty. Zdumiewająca inwencja Dzieci zaowocowała całymi naręczami pisanek, które, nabite na patyczek, będą świetną ozdobą wielkanocnych nakryć oraz jajek, powstałych na styropianowej bazie. Każda z nowoczesnych pisanek przykuwa uwagę bogactwem i różnorodnością zdobień. Cekiny, brokat, wstążeczki, wiązane w przepyszne kokardy oraz farby i wata – Dzieciaki ochoczo wykorzystywały każdą dostępną w zasięgu małych dłoni możliwość, by stworzyć jak najpiękniejszą pisankę. Efekt? Będziecie oczarowani, mogąc podziwiać prace Dzieci z Polski i Ukrainy już niedługo, z okazji okolicznościowej wystawy w naszej Bibliotece.

Dziękujemy serdecznie Fundacji Świętego Mikołaja, dzięki której wsparciu możliwe są kolejne spotkania. Nie mamy cienia wątpliwości, że wspólne przygotowania do Wielkanocy oraz wkroczenie w przebudzającą się wiosnę pozwoliło Dzieciom oderwać się od codziennych trosk i chociaż w części załagodziło tęsknotę za Ukrainą. Nadzieja, przesycająca pierwsze tygodnie wiosny, emanuje z uśmiechniętych dziecięcych twarzyczek, pozwalając się jedynie domyślać, czego będą życzyć sobie nasi Przyjaciele z Przystani Świętego Mikołaja

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.