„Bohaterowie naszej wolności” – konkurs z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Za niespełna miesiąc, 11 listopada obchodzić będziemy 103. rocznicę wyzwolenia naszej Ojczyzny spod władzy trzech zaborców. Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono oficjalnie już w 1937 roku. Zakazane przez władze okupacyjne, a po wojnie zniesione przez aparat socjalistycznego reżimu, przywrócono dopiero dzięki transformacji w 1989 r. Dzień 11 listopada ma upamiętniać odzyskanie wolności i niezależności po 123 latach. To uroczystość ku czci i pamięci bohaterów, którzy złożyli ofiarę z własnego życia dla Ojczyzny. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości chcielibyśmy serdecznie zaprosić uczniów szkół powiatu dębickiego do konkursu plastycznego na znaczek pocztowy pt. „Bohaterowie naszej wolności”, któremu przyświeca szerzenie wiedzy, pogłębianie świadomości historycznej oraz poczucia wspólnoty państwowej oraz równie ważnej więzi z Małą Ojczyzną.

Konkurs kierujemy do uczniów klas IV-VIII uczniów szkół podstawowych z powiatu dębickiego. Zachęcamy dzieci do tworzenia prac techniką dowolną. Uczestnicy mogą realizować myśl przewodnią konkursu, sięgając po kredki, pastele, farby lub tworzyć wyklejanki i kolaże. Prace konkursowe powinny nawiązywać do Narodowego Święta Niepodległości, przy jednoczesnym odniesieniu do tematu samego konkursu. Formę znaczka wybraliśmy nieprzypadkowo, by zaakcentować, jak różnymi sposobami można wyrażać swą polskość. Zresztą, sama historia znaczka pocztowego, wpisana w burzliwe losy naszej Wolności, jest tematem niezmiernie ciekawym i godnym zgłębienia.

Na Wasze prace będziemy czekać do 4 listopada, do godziny 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy na ul. Akademickiej 10. Listę laureatów opublikujemy naszej stronie internetowej 5 listopada 2021 r.

Uroczysty finał konkursu i uhonorowanie zwycięzców nastąpi we wtorek, 9 listopada, o godz. 10.00 w Czytelni i Dziale Zbiorów Regionalnych MiPBP w Dębicy. Wówczas także odbędzie się niezwykła lekcja historii zatytułowana „Symbole naszej historii”, prowadzona przez Pana Macieja Rędziniaka z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Podróży w przeszłość towarzyszyć będzie korespondująca z tematem niecodziennej lekcji wystawa okolicznościowa pt. „Symbol Narodowe”.

Wyzwalanie się z niewoli pruskiej, austriackiej i rosyjskiej po stanowiło proces stopniowy, a symboliczna data 11 listopada oddaje aż po dziś nastrój silnego wzruszenia oraz entuzjazmu, towarzyszącego po zrzuceniu jarzma zaborców. Wierzymy, że konkurs „Bohaterowie naszej wolności”, wyzwalając kreatywność, pozwoli dokładniej poznać zawiłe dzieje wyswobadzania się spod niewoli zaborców oraz wskaże na wagę wartości, jaką jest niezależność i wolność, upostaciowane poprzez symbole narodowe.

Regulamin wraz z oświadczeniami dostępne TUTAJ