Biblioteka w kwiatach – Warsztaty z Filią nr 3

W krajach anglojęzycznych o osobach, których rośliny imponują bujnością i zdrową urodą mówimy, że mają zielone palce. Niestety, często dyskredytujemy samych siebie i kończymy jedynie na wzdychaniu do zdrowych, zadbanych roślin, będących chlubą domów naszych bliskich, a szkoda, ponieważ wbrew pozorom wiele roślin nie potrzebuje przesadnej uwagi. Rośliny doniczkowe stanowią przepiękną i cenną ozdobę naszych domów, nadając wnętrzom przytulnego charakteru, upiększając je. Co więcej – one również o nas dbają, zwiększając wilgotność powietrza, odświeżając je, poprawiając nasz nastrój i odpędzając stres. Czy rzeczywiście, by cieszyć się domową zielenią potrzebujemy fachowej wiedzy i gruntownego przygotowania? Odpowiedź na to pytanie Młodzież z Dębickiego Hufca Pracy otrzymała 29 czerwca, dzięki warsztatom pt. „Biblioteka w kwiatach” w Filii nr 3 MiPBP w Dębicy. Tak, kwiaty i książka to doskonale dobrana para!

Kwiaty doniczkowe wielu z nas rekompensują brak własnego ogrodu. Z doświadczenia wiemy, jak absorbująca i zachęcająca jest uprawa roślin – niezależnie od tego, czy uwielbiamy sukulenty, rośliny o rozłożystych liściach, czy kwitnące. Dom, powoli zamieniający się w ogród botaniczny? Tak, to możliwe! By jednak cieszyć się zdrowymi i okazałymi egzemplarzami warto zapoznać się z teorią – czyli korzonkami naszej zielonej przygody. Początek warsztatów stanowioł więc zapoznanie się z teoretycznymi zasadami pielęgnacji naszych doniczkowych pociech. Młodzież uczyła się, jak sadzić i rozsadzać rośliny. Co więcej, Panie Prowadzące wskazały najcenniejsze publikacje książkowe, z których śmiało można korzystać na początku oraz w trakcie planowania i prowadzenia domowej uprawy.

„Kwiaty w bibliotece” udowodniły i przekonały Młodzież, że każdy z nas ma rękę do kwiatów, ale prócz tego, rośliny potrzebują jeszcze serca, konsekwencji i cierpliwości. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, że są kwiaty wręcz bezobsługowe, jak sanseweria i fiołek afrykański, niezniszczalne, jak aspidistra oraz rośliny dla ambitnych ogrodników, anturium o kwiatach w kształcie serc, czarujące azalie oraz pierzasty sagowiec. Ciepłolubny fikus Benjamina (o czym z pewnością wiedzą Stali Bywalcy Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży) również należy do kapryśników, ale odwdzięcza się za opiekę i wyrozumiałość. Podobnie, jak kalatea, której sama nazwa jest wręcz zjawiskiem.

Od teorii płynnie przeszliśmy do praktyki. Piękne rośliny zasługują na piękne doniczki, dyskretnie podkreślające naturalny wdzięk rozsadzanych roślin, zatem Młodzież własnoręcznie je ozdabiała. Następnie każdy z uczestników przesadził do udekorowanej doniczki wybraną roślinę, którą na zakończenie mógł zabrać ze sobą.

Młodzież z Dębickiego Hufca Pracy odebrała warsztaty pt. „Kwiaty w bibliotece” jako niezwykle interesujące i wartościowe. Było zielono, radośnie i pouczająco. Wiedza praktyczna i teoretyczna, nabyte w Filii nr 3, staną się być może początkiem nowej pasji, a parapety będą stopniowo wypełniać się kolejnymi roślinkami. Ogrodnictwo, jak czytanie – stopniowo przeobraża się w przyjemny nałóg. Dziękujemy Młodzieży z Dębickiego Hufca Pracy za wspólnie spędzony, pracowity i satysfakcjonujący czas!