Biały Miś… Nie chce spać. Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia z Filią nr 4

Solenizant dzisiejszego święta jest wyjątkowo uroczy, sympatyczny i puszysty. Lubią go dzieci (z wzajemnością) i dorośli. Nie ma chyba osoby, której w dzieciństwie nie towarzyszył… pluszowy miś! 25 listopada to Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia, niezwykłe święto obchodzone od 2002 r., czyli dokładnie od setnej rocznicy jego oficjalnych narodzin. Bo choć pogodny niedźwiadek wywodzi się z Niemiec, a za jego mamę uznaje się Margarete Steiff, samo święto upamiętnia polowanie Theodora Roosevelta. Z tej okazji już wczoraj, 24 listopada tryskające pomysłami Panie Bibliotekarki z Filii nr 4 spędziły niesamowity, pełen atrakcyjnych zabaw czas z Dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 7, przybliżając im historię ukochanej Przytulanki. Grupa naszych Przyjaciół była o tyle liczniejsza, że każdemu z Dzieci towarzyszył futrzasty pieszczoch. Jednak największym przedstawicielem pluszowej fauny był Biblioteczny Biały Miś. 

Na początku naszego spotkania Dzieci z uwagą wysłuchały historii dzisiejszego święta. Dowiedziały się o tym, jak Pan prezydent „Teddy” Roosevelt w listopadzie 1902 r., ocalił maleńkiego misia, a następnie zwierzątko, które miało stać się zdobyczą oraz jego wybawca zostali uwiecznieni na grafice. Ta z kolei stała się bezpośrednią inspiracją dla sklepikarza Morrisa Mitchoma, który w porozumieniu z prezydentem rozpoczął produkcję kultowych misiów uwielbianych do dziś. Po zapoznaniu się z genezą Dnia Pluszowego Misia, Mali Właściciele przedstawili nam swoich ulubieńców. Inwencja Przedszkolaków nie zna granic. Dowiedzieliśmy się więc, że misie to najlepsze z najlepszych przytulanki, pomagają zasnąć, są niezastąpione jako towarzysze zabaw i powiernicy. Chętnie pojadą na wycieczkę, pocieszą, nigdy nie odmówią ani wspólnej przygody, ani tańca. Nasza rozmowa potwierdziła, że mięciutkie niedźwiadki są niezwykle ważne dla dzieci, ponieważ opieka nad nimi pomaga nauczyć odpowiedzialności oraz troskliwości, pozwala przezwyciężyć strach i odzyskać spokój, a także ożywia fantazję. Miś to niebywale wdzięczny symbol miłości, opiekuńczości, wierności i łagodności, zatem tego, czego ciągle szukamy tak w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu.

Gość specjalny, Biblioteczny Biały Miś, nie musiał długo namawiać Dzieci do wspólnej zabawy. Ponadczasowa, lecz nigdy nie nużąca zabawa „Stary niedźwiedź mocno śpi” nabrała tu nieco odświeżonej formy. Tym razem sposobem na zbudzenie pogrążonego w głębokim śnie zwierzęcia było delikatnie pociągnięcie – a to za uszko, za łapkę, czy mięciutki ogonek. Po licznych staraniach Przedszkolaki przywołały misia do krainy jawy, by wspólnie udać się do królestwa wyobraźni, zwiedzając czarodziejski tajemniczy las, pełen fantastycznych, na wpół legendarnych zwierząt. Przemierzając mroczne ścieżki, Dzieci przeżyły moc niezapomnianych przygód, wcielając się w rolę tropicieli, podążających śladami Bibliotecznego Misia.

Ponieważ środowiskiem Bibliotecznego Białego Misia jest właśnie biblioteka, nie mogło zabraknąć książek, których głównymi bohaterami są właśnie niedźwiadki. Przywołaliśmy więc łasuchów: Misia Paddingtona, uwielbiającego marmoladę oraz Kubusia Puchatka, zajadającego miód. Zagościł u nas Miś Tuliś oraz Miś Remś, Pan Brumm, Miś Uszatek i Miś Fantazy. Wierzymy, że dzięki temu, Dzieci, wspominając bohaterów pogodnych, pouczających i okraszonych ciepłym humorem opowieści, nigdy nie poczują się osamotnione. Co więcej, mamy nadzieję, że sięgając po kolejne dziecięce lektury, będą ze szczególną czułością zwracać uwagę na te, które ubarwiają postacie niedźwiadków, czasem nieporadnych, lecz niezmiennie urokliwych i zjednujących sobie sympatię.

Naszą wspólną przygodę domknęła wspólna nauka wierszyka, w którym portretowanie misia słowem połączone było z gestami. Biblioteczny Pluszowy Miś, jako ogromna i serdeczna przytulanka na pożegnanie uściskał mocno Milusińskich, wzorcowo zaangażowanych w zabawę. Dziękujemy serdecznie za kolejne niezapomniane spotkanie Dzieciom z Miejskiego Przedszkola nr 7 oraz ich Wychowawcom. Wspólnie spędzony czas zawsze obfituje w moc pozytywnych wrażeń. Możliwość współdzielenia się dobrą energią i niezrównaną chęcią do zabawy uskrzydla inspiracjami. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia życzymy wszystkim niedźwiadkom oraz ich właścicielom wszystkiego, co najsłodsze i najpiękniejsze.