Artystyczna… kawiarenka językowa – „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni” «Бібліотека для кожного. Різні. Рівні. Важливі»

Kwiatuszek z serduszek czaruje kolorami i z pewnością nigdy nie zwiędnie, własnoręcznie zaprojektowane łyżwy nigdy się nie znudzą, urocze różowe foki wylegują się wygodnie na krach, wystawiając ciała ku arktycznemu słońcu, a majestatyczne morsy… myją w Oceanie Arktycznym wąsy! Czy to żarty? Ależ skąd! To zaledwie część tego, o czym rozmawiamy i jak przednio bawimy się, ucząc podczas spotkań w naszej bibliotece, w trakcie zajęć, przeobrażających ją na kilka godzin w kawiarenkę językową. Tutaj, we wtorki i czwartki spotykamy się, by zręcznie łączyć walory zajęć konwersacyjnych z arteterapią. Wspólnie rozmawiamy o podobieństwach kulturowych Polski i Ukrainy, uczymy się o sobie i siebie, a także celebrujemy czarodziejskie spotkania, osładzane poczęstunkiem. Zmarznięte dłonie rozgrzewamy herbatą, a serca – empatią i zrozumieniem. Wiemy doskonale, że nic tak nie utrwala nabywanej wiedzy, jak wspólny radosny śmiech i moc ciekawostek, dlatego każde nasze spotkanie osnuwa woal tajemnicy oraz odrobinka sensacji, a terapeutyczna potęga sztuki i autoekspresji pozwalają nam poskromić strach, łagodzić obawy i z błyszczącym nadzieją spojrzeniem, patrzeć coraz odważniej w przyszłość. Dzięki Projektowi „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni” «Бібліотека для кожного. Різні. Рівні. Важливі» mamy możliwość częstych spotkań, a każde z nich stanowi inspirację do stałego poszerzania naszej oferty programowej. Wiecie, że niebawem startujemy z CCE. A co tymczasem u nas?

Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni” jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International.

Проект «Бібліотека для кожного. Різні. Рівні. Важливі» реалізується Фундацією розвиткуінф ормаційного суспільства у партнерстві з Save the Children International.

Czwartki i wtorki należą do dni tygodnia, mających dla nas szczególne znaczenie. Właściwie, śmiało mogłyby zostać oznaczone w naszych kalendarzach ulubionymi kolorami, ponieważ dla nas oraz dla Uczestników naszych zajęć są naprawdę wyjątkowe. W ramach Projektu „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni” «Бібліотека для кожного. Різні. Рівні. Важливі» od początku roku spotykamy się w kawiarence językowej, by rozmawiać o tym, co fascynujące, zaskakujące i ważne, a rozmowy przetykane są warsztatami i zajęciami plastycznymi. Dzięki temu Dzieci oraz Młodzież poszerzają zakres słownictwa i doskonalą umiejętności komunikacyjne, stając się coraz śmielszymi w codziennych kontaktach i zapominając, co to wstydliwość. Niezwykłość naszej kawiarenki językowej polega na tym, że uczymy się tutaj także nowych środków artystycznego wyrazu, sprawiających, że najzwyklejszy przedmiot nabiera nowego znaczenia. Wycinanki, wyklejanki, kolaże, prace malarskie i rysunkowe, formy przestrzenne – czarowne bogactwo technik zachęca Dzieciaki do eksperymentowania. Za każdym razem prace harmonizują z tematem zajęć, a Dzieciaki, zaabsorbowane pracą, w wielkim skupieniu, eksplorują świat sztuki, wcielając się w rolę małych artystów.

Nie sposób jednym tchem wymienić tematów, podejmowanych podczas styczniowych zajęć. Byliśmy architektami, tworzącymi miasto marzeń, dekoratorami wnętrz, nadającymi nowe oblicze naszym domom. Pewnego dnia, jako synoptycy, doszliśmy do wniosku, że pogoda jest zawsze i stworzyliśmy własną chmurkę z tęczowym ogonem. Dzień Babci i Dziadka uhonorowaliśmy, karmiąc naszych opiekunów ciasteczkami podczas logopedycznej gry planszowej, a także opowiadaliśmy dzieje swych rodzin i tworzyliśmy drzewa genealogiczne. Nie zapomnieliśmy o Dniu Niedźwiedzia, wykonując puszyste misiowe kotyliony po serii zag

adek, pozostawiających wiedzę niesamowitą i pożyteczną na temat tych wyjątkowych zwierząt. Zwierzęta zresztą często są bohaterami naszych zajęć – w ich poszukiwaniu udaliśmy się na Biegun Północny, poznając obyczaje fok i morsów, a także arktycznych lisów, lwów morskich, wielorybów oraz pingwinów. Nie zapominamy o ruchu, bawiąc się pysznie hula-hoopami i biorąc udział w najrozmaitszych konkurencjach ruchowych. Teraz przygotowujemy się do walentynek oraz Tłustego Czwartku.

Iście artystyczna biblioteczna kawiarenka językowa tętni życiem. Przy akompaniamencie śmiechu, w gwarze rozmów, powstają fantastyczne i fantazyjne prace, ożywiane zaufaniem oraz coraz głębszymi przyjaźniami. Już niebawem rozpoczynamy zajęcia w CCE, w których wsparcie w nauce odnajdą Dzieci, uczące się w szkole ukraińskiej online lub w polskiej szkole. Właśnie trwają szkolenia, dzięki którym nasza nauczycielka rozpocznie pracę w pełni przygotowana przez doświadczonych profesjonalistów. Dziękujemy Realizatorom Projektu: Save the Children International oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego za wspaniałą szansę wszechstronnego rozwoju wręczaną polskim i ukraińskim Dzieciom.

FRSI_BibliotekaDlaWszystkich
#RóżniRówniWażni
#FRSI_Бібліотекадлякожного
#РізніРівніВажливі
#CCE