Animatorzy, gracze i projektanci… Smerfni architekci na „Wakacyjnej przygodzie z dębicką biblioteką”

W gry gramy chętnie i równie ochoczo bierzemy udział w familijnych seansach filmowych, podczas których animacje przenoszą nas do zupełnie innego wymiaru. Jednak, jak to jest być twórcą gry? Czy to trudne? Jak wygląda praca animatora i dlaczego rzuca prawdziwe wyzwanie cierpliwości? Czy autorzy gier i animatorzy mają powody do narzekań? A co w swojej pracy kochają najbardziej? O tym wszystkim przekonali się Uczestnicy „Wakacyjnej przygody z dębicką biblioteką”, stawiającej przed Dziećmi zadania tyleż zaskakujące, co emocjonujące. We wtorek, 23 sierpnia Dzieci stworzyły własną animację poklatkową, przenosząc się wprost do krainy roztańczonych Smerfów. Z kolei w środę, 24 sierpnia, unosząc się na fali radosnej twórczości, wcieliły się w podwójną rolę – autorów i graczy – ogromnej planszówki, której fabuła wiedzie poprzez ulice i zakamarki Dębicy. Kolejne dni wspólnych zabaw cechowała wyjątkowa intensywność wrażeń i zdobywanie mnóstwa nowych umiejętności. Czy w przyszłości któreś z Dzieci zaszczyci nas spotkaniem autorskim jako słynny twórca filmowego przeboju lub gry z pierwszego miejsca bestsellerów? Głęboko wierzymy, że tak!

Rzeszowskie Muzeum Dobranocek to enklawa szczęśliwego dzieciństwa. Stąd wiedzie droga do krainy, w której ukochani przez wszystkie pokolenia bohaterowie filmów animowanych zaopiekują się zwiedzającym i nie pozwolą się nudzić ani przez moment. Dla Dzieci małych i tych trochę większych to jedyna i niepowtarzalna okazja, by popsocić z Bolkiem i Lolkiem, zatańczyć z Muminkami czy bawić się w krainie Smerfów. Do tej ostatniej zawitali 23 sierpnia Uczestnicy „Wakacyjnej przygody z dębicką biblioteką”, wcielając się w rolę animatorów. Zanim jednak dotarli do studia, zwiedzili niebywale interesujące i zróżnicowane ekspozycje, unaoczniające zmiany animacji na gruncie estetycznym i stylistycznym. Przywitaliśmy się z bohaterami znanych i nieznanych filmów animowanych, by ostatecznie wkroczyć do studia animacyjnego, i poznać specyfikę złożonej i żmudnej pracy animatora. Dzięki warsztatom przenieśliśmy się bezpośrednio do wioski sympatycznych błękitnych stworków. Zadaniem Dzieci było wykonać sekwencję ujęć, przedstawiającą napad Gargamela na Smerfy. Dodatkowo Dzieci poznały moc ciekawostek nie tylko o codzienności animatora, ale również o belgijskim serialu, do dziś cenionego i chętnie oglądanego, a nawet zaadaptowanego na pełnometrażowy film. Dzieci podołały wyzwaniu perfekcyjnie, a efekt ich czasochłonnej i wymagającej precyzji pracy możecie obejrzeć TUTAJ!

Prócz tego Dzieci dowiedziały się, kim jest Peyo i wzięły udział w smerfnym quizie, wskazując swojego ulubionego błękitnego bohatera. Jednak na serialu o poszukiwanych przez Gargamela istotkach nie poprzestaliśmy, ponieważ poznaliśmy również bez liku ciekawostek o postaciach z bajek oglądanych przez Rodziców i Dziadków.

Środa, 24 sierpnia była dla naszych małych łowców przygód równie twórczym i emocjonującym dniem. Wówczas Dzieci przeistoczyły się w architektów zieleni miejskiej i śmiałych kreatorów założeń urbanistycznych, planując i wznosząc Dębicę marzeń. Pracowicie opracowywały makietę miasta z ich snów, równoważąc fakty z pragnieniami. W sali Czytelni wznoszą się fantastycznie kolorowe budowle, wzrok przykuwają barwne i dekoracyjne fasady kamienic, sklepów, ważnych instytucji oraz domów. Dzieci nie zapomniały o niczym – miasto chlubi się różowym urzędem miasta, żółtym zegarem miejskim, błękitno-białymi: szpitalem, aptekami oraz komisariatem policji, a wszystko to pośród mnóstwa zieleni. To wszystko służyło przygotowaniu planszy do gry, będącej wyprawą w miejską scenerię. Prócz tego na Uczestników zajęć czekało mnóstwo gier planszowych, zakupionych dzięki projektowi Bibliotek@rz – Bliżej NAS!, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieci mogły wybierać między grami strategicznymi i słownymi lub karcianymi, jednak największą gratką była dla nich gra miejska o Dębicy, podczas której Dzieci odkrywały tajemnice rodzinnego miasta. W grze, prócz zadań i zagadek, Dzieci poznawały sekrety Dębicy, najważniejsze zabytki, postacie słynnych i zasłużonych dębiczan oraz ciekawostki historyczne.

W dwa kolejne dni „Wakacyjnej przygody z dębicką biblioteką”, nasi detektywi przeobrazili się w tropicieli fascynującej wiedzy. Uśmiech i emocje malujące się na buziach stanowiły najlepszy dowód na to, że przygotowane dla Dzieci atrakcje były strzałem w dziesiątkę. Dziękujemy za kolejne ekscytujące chwile! Do zobaczenia już wkrótce! 

Wakacyjna Przygoda z Biblioteka realizowana jest w ramach zadania „Bibliotek@rz Bliżej NAS”
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”