1920. Prawdziwy Cud nad Wisłą

Bitwa warszawska, pot. Cud nad Wisłą – bitwa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią. Zdaniem Edgara D’Abernon była to 18. z przełomowych bitew w historii świata. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. Trudno narzekać na brak literatury historycznej poświęconej wojnie polsko-bolszewickiej i – stanowiącej dla niej punkt zwrotny – bitwie warszawskiej.

Twórcą tego sformułowania był Stanisław Stroński, który 14 sierpnia 1920 przypomniał podobnie dramatyczne położenie Francji w czasie I wojny światowej we wrześniu 1914, kiedy to nieoczekiwane odrzucenie wojsk niemieckich z przedpola Paryża nazwano cudem nad Marną. Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia zostało wprowadzone ustawą Sejmu z dnia 30 lipca 1992 r., obowiązującą od 13 sierpnia 1992.

Mamy nadzieję, że 101. rocznica przełomowej bitwy zmobilizuje naszych czytelników do zwiększenia swojej wiedzy o realiach życia w dwudziestoleciu międzywojennym. Nasi przodkowie znaleźli się przecież w niezwykle ciekawym i trudnym momencie dziejowym. Z jednej strony odzyskali upragnioną niepodległość, z drugiej zachłyśnięcie wolnością nie mogło trwać długo – toczyła się bowiem krwawa wojna z bolszewikami.

O bitwie w literaturze pięknej? Jak najbardziej!

Powieść Joanny Jax  „Drugi brzeg”, która wydana została specjalnie z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej udowadnia, że można o monumentalnych wydarzeniach historycznych pisać z perspektywy zwykłych ludzi.

„Drugi brzeg” to poruszająca historia rodziny w czasach, gdy każdy dzień był niewiadomą. Rodzina Niemojskich próbuje odnaleźć się w trudnej rzeczywistości 1919 roku. Osiemnastoletnia Wiktoria po ciężkiej chorobie wkrótce opuści swoją ukochaną Warszawę i wyjedzie na wieś. Starszy z braci – Fryderyk – po wojnie pozostaje żołnierzem i wiąże swoją przyszłość ze służbą. Młodszy – Gustaw – myśli tylko o dobrej zabawie i hulaszczym życiu. Ksawery, głowa rodu, wraca do zdrowia po walce podczas wojny. Natomiast matka – Hortensja – udziela się charytatywnie i dba o domowe ciepło. Jak potoczy się rodzinna historia? Z jakimi wydarzeniami będą zmuszeni zmierzyć się bohaterowie? Jak losy Polski wpłyną na życie rodu Niemojskich? W trudnych czasach… rodzina jest siłą!

Mamy nadzieję, że powieść doczeka się nie tylko kontynuacji, ale też ekranizacji, bo napisana jest niezwykle barwnie a brawurowe przygody bohaterów idealnie nadają się na srebrny ekran.

Jak żyło się w Warszawie latem 1920?

Lato 1920 roku było gorące nie tylko ze względu na wysokie temperatury. Zbliżający się do Warszawy front podgrzewał atmosferę i wpływał na życie mieszkańców stolicy. Najnowsza książka Joanny Rolińskiej „Lato 1920” to wyjątkowa opowieść o tym, czym żyła Warszawa w czasie pamiętnych miesięcy.
Autorka przeanalizowała treść lokalnych gazet i zarysowała najważniejsze problemy, z którymi mierzono się wówczas w Warszawie. Poznajemy więc historię robotniczych strajków, czytamy o inflacji, wewnętrznych sporach, ale też dowiadujemy się co grano wówczas w kabaretach i teatrach, czego poszukiwali ludzie w „ogłoszeniach drobnych”. Tematyka doniesień prasowych zmienia się w przededniu samej bitwy. Od tego momentu żyjemy już mobilizacją, jesteśmy świadkami pierwszych pogrzebów i ostatecznie triumfujemy wraz z naszymi dzielnymi żołnierzami.
„Lato 1920” to bez wątpienia nieszablonowe spojrzenie na wojnę polsko-bolszewicką. Spojrzenie, które uwzględnia życie i problemy zwykłych ludzi w czasach wojennej zawieruchy.

Dokładnie 101 lat temu 15 sierpnia 1920 roku nastąpił przełom, który doprowadził do niepodległości Polski.
Z tej okazji obchodzimy corocznie Święto Wojska Polskiego. Miasto Dębica obchodzi ten dzień m.in. na rynku w Dębicy, gdzie obchody rozpoczną się o godz. 17.00 podniesieniem flagi oraz złożeniem wiązanek kwiatów pod  pomnikiem Niepodległości.