10. urodziny DOFE w Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi

Na przestrzeni dwóch dekad można się bardzo dużo nauczyć, zwłaszcza, jeżeli wiedzą i doświadczeniem dzielą się ci, którym przyświeca szlachetna idea ogólnoludzkiej wspólnoty, opartej na braterstwie, tolerancji i szacunku. W przyszłym roku będziemy obchodzić już 20. rocznicę włączenia Polski do Unii Europejskiej, natomiast w tym roku hucznie świętowaliśmy 10. urodziny Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Kto powiedział, że doniosłe uroczystości musi cechować powaga? Dni Otwarte FE w Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi, zorganizowane przez MiPBP w Dębicy i Miasto Dębica, porwały w wir fantastycznej zabawy oraz niezliczonych atrakcji i zabaw całe rodziny, dzięki czemu całe pokolenia spędziły radosne popołudnie. Połączenie rekreacji z edukacją na temat Funduszy Europejskich jeszcze mocniej unaoczniały, że dotacje pomagają w spełnianiu marzeń, osiąganiu celów i realizowania pomysłów, nawet tych pozornie najbardziej fantastycznych. Czy Fundusze Europejskie marzyły o takich urodzinach? Nie wiemy, jednak staraliśmy się, by 13 maja w Parku Miejskim im. Skarbek-Borowskiego w Dębicy, gdzie rozlokowała się Dębicka Strefa Kultury z FE, nie zabrakło żadnej z możliwych atrakcji. Na uczestników w każdym wieku czekały ekscytujące niespodzianki – począwszy od ścianki wspinaczkowej, strzelania z łuku, gier i roztańczonych zabaw dla Najmłodszych, a także wyzwań intelektualnych, do jakich należały quizy i konkursy wiedzy, poprzez malowanie kredą „Ody do radości” aż po zajadanie się słodkimi obłokami waty cukrowej i pieczonymi kiełbaskami. Było nieziemsko wspaniale! Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy wraz z nami świętowali Dni Otwarte Funduszy Europejskich!

Dni Otwarte Funduszy Europejskich należą do inicjatyw, mających na celu w przystępnej i angażującej formie przekazać informację na temat tego, jak korzystać z ich potencjału, jak uzyskać wsparcie i jak rozpostrzeć skrzydła, w dążeniu do realizacji marzeń swoich i lokalnej społeczności. Odpowiedziom na wszelkie pytania oraz bliższemu poznaniu zarówno Wspólnoty Europejskiej, jak i Funduszy Europejskich służyła prezentacja multimedialna oraz materiały informacyjne, dostępne dla każdego Uczestnika. Formuła DOFE ucieka jednak od sztywnych reguł. Dzięki temu można uczyć się hymnu Unii Europejskiej w sposób bardzo niekonwencjonalny… rysując go kredą tak, jak zrobiliśmy to w sobotę. Można też pogłębiać wiedzę o państwach członkowskich, a zarazem rozwijać swą ciekawość świata dzięki emocjonującym quizom i konkursom wiedzy. Ich również nie zabrakło podczas naszego wspaniałego rodzinnego spotkania, a do tego na wszystkich Uczestników czekały wartościowe nagrody. Śmiałkowie odpowiadali na pytania, które państwa łączy syrenka, na jakim widowisku możemy zobaczyć muletę, a także z jakich owoców słynie Hiszpania. Pojawiły się także zagadki muzyczne, stawiające przed nami pytania o tańce narodowe.

Jedność w różnorodności jest mottem Unii Europejskiej, wyjątkowo silnie wybrzmiewającym i równocześnie aktualnym niezależnie od sytuacji, a dodatkowo akcentujące piękno budowania więzi. Podczas 10. urodzin DOFE mieliśmy okazję poznawać wewnętrzne zróżnicowanie Unii Europejskiej, jak również cieszyć się swoją obecnością, bawiąc się niezależnie od wieku i narodowości. Świętując w polsko-ukraińskim gronie, zapomnieliśmy o upływającym czasie tańcząc i śpiewając w deszczu baniek mydlanych, skacząc i zjeżdżając z dmuchańców, sprawdzając swoją celność w strzelaniu z łuku i grając w megagrę planszową, w której rola bohaterów fabuły przypadała nam, grającym. Na dziecięcych buziach pojawiły się flagi państw Wspólnoty, podkreślając promienne uśmiechy, a w oczach lśniła wielka radość beztroskiej zabawy. Mali artyści mogli zatracić się w malowaniu na folii, poznając przy okazji nową technikę, pokazującą, że malowanie nie ogranicza się jedynie do kartki i farb, przy czym to zaledwie namiastka kolejnych twórczych atrakcji przygotowanych dla Najmłodszych.

DOFE w Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi minęły niepostrzeżenie, jednak nie bez śladu. Uszczęśliwieni, zupełnie odprężeni dzięki zabawie pod gołym niebem i jednocześnie wyposażeni w cenną wiedzę, rozstawaliśmy się z poczuciem bezpieczeństwa, jakie niesie europejska idea integracji i porozumienia bez względu na jakiekolwiek różnice – etniczne, kulturowe, dyktowane charakterem czy aparycją.

Niezwykle wdzięczni za wspólnie spędzony czas, dziękujemy każdemu Gościowi 10. urodzin Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Inaugurując tym samym cykl wydarzeń, jakie czekają nas w Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi, DOFE pozostawiają nas z pewnością kolejnych jednoczących inicjatyw, na które już teraz serdecznie zapraszamy. Do zobaczenia niebawem! A DOFE życzymy co najmniej 100 lat! 

DOFE realizujemy w ramach dofinansowania w Konkursie „Fundusze Europejskie wokół nas”, zorganizowanego w ramach projektu „Wsparcie procesu wdrażania RPO WP poprzez działania o charakterze informacyjno-promocyjnym, edukacyjnym i integracyjnym w ramach środków REACT-EU”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

#dofe #dniotwartefunduszyeuropejskich #EUinmyregion, #Europawmoimregionie, #funduszeeuropejskie #funduszeeuropejskiedlapodkarpacia #fep #FEP