28
maja
2026
Miejski Konkurs Ortograficzny „Dębickie Dyktando 2026”, organizowany przez Burmistrza Miasta Dębicy, Miejski Zarząd Oświaty, Miejski Ośrodek Kultury oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy, zgromadził 60 uczestników – uczniów szkół podstawowych, średnich oraz dorosłych mieszkańców Dębicy.
Tegoroczna edycja miała wyjątkowy charakter, ponieważ została wpisana w obchody Roku Rodu Raczyńskich w Dębicy, łącząc edukację językową z popularyzacją lokalnego i narodowego dziedzictwa historycznego.
Centralnym punktem wydarzenia było dyktando pt. „Londyński wieczór Edwarda Raczyńskiego”, przygotowane przez Macieja Małozięcia oraz Zbigniewa Drzymałę. Tekst stanowił nie tylko wymagający sprawdzian ortograficzny, ale również przybliżał postać Edwarda Raczyńskiego – wybitnego dyplomaty, patrioty i męża stanu.
Wydarzenie miało charakter międzypokoleniowy i po raz kolejny pokazało, że troska o piękno języka polskiego łączy mieszkańców niezależnie od wieku.
Uroczyste wręczenie nagród laureatom zaplanowano na 28 maja 2026 roku o godz. 11.30 w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy.
Laureaci Miejskiego Konkursu Ortograficznego „Dębickie Dyktando 2026”
Monika Ligęska – Urząd Gminy Dębica
Emilia Drąg – I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy, opiekun: Marta Kruszyńska
Emilia Tworzydło – I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy, opiekun: Katarzyna Zalewska
Ignacy Kmieć – Szkoła Podstawowa nr 11 w Dębicy, opiekun: Beata Cebula
Igor Wąż – Szkoła Podstawowa nr 5 w Dębicy, opiekun: Klaudia Sobuś
Joanna Ksiel – Wodociągi Dębica
Joanna Sobczyk – Szkoła Podstawowa nr 5 w Dębicy
Julia Różańska – Szkoła Podstawowa nr 9 w Dębicy, opiekun: Marta Szymaszek
Krzysztof Merchut – Zespół Szkół nr 2 im.E.Kwiatkowskiego w Dębicy