Konkurs na mem internetowy „Dulscy są wśród nas” – współczesne oblicza dulszczyzny

Wokół września, niczym wir złocistych liści, kołuje mnóstwo ugruntowanych skojarzeń – powrót do szkoły, nici babiego lata rozsnuwające się wokół bolesnych wspomnień wybuchu drugiej wojny światowej, pierwsze kasztany, bukiety wrzosów, jarzębinowe korale, dymy ognisk, czas regresu i wytchnienia… Od dziesięciu lat to także miesiąc wyjątkowy dla Polaków, jako pora przypominania dzieł kanonicznych i ich udanej reinterpretacji w atrakcyjnej oprawie, skutecznie odczarowującej pozornie hermetyczną ponadczasowość. A wszystko poprzez program Narodowego Czytania, które z powodzeniem jednoczy nas już od dekady przy perłach literatury polskiej. Nadzwyczajność nieprzemijającej trafności spostrzeżeń Zapolskiej skłoniła nas do zaproszenia młodzieży do wzięcia udziału w wyjątkowym konkursie na mem internetowy pt. „Dulscy są wśród nas” – współczesne oblicza dulszczyzny. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przed Wami szczególne wyzwanie – nadać nowoczesną i wymowną formę perfidnej i nagannej etycznie postawie, która już ponad stulecie temu została napiętnowana w sztuce Gabrieli Zapolskiej.

Do wspaniałej, konsolidującej Polaków akcji zainaugurowanej w 2012 r. wspólną lekturą „Pana Tadeusza”, 4 września dopisano kolejny rozdział, w odczytaniu przez Parę Prezydencką „Moralności pani Dulskiej”. Podobnie, jak Ogród Saski stał się ubiegłej soboty sceną dla wyjątkowego spektaklu, inicjującego tegoroczną edycję Narodowego Czytania nie tylko w Polsce, ale i w 24 miejscach poza granicami naszej ojczyzny, tak Miejska i Powiatowa Biblioteka w Dębicy już niebawem, 23 września 2021 r. za sprawa magii teatru i solidaryzującej mocy pasji stanie się przestrzenią wyczekiwanego spotkania. Liczymy na to, że wspólna interpretacja uniwersalnej i uderzającej aktualnością tragifarsy Gabrieli Zapolskiej rozbudzi w nas na nowo żywe zainteresowanie twórczością autorki oraz jej biografią, absolutnie zaskakującą, jeżeli zwrócić uwagę na fakt, jak wiele pierwiastków z życia samej Zapolskiej znalazło się w przywoływanej sztuce i jak skomplikowany splot nieprzychylnych wydarzeń stoi u podwalin powstania dzieła.  

Podczas jubileuszowej edycji odczytamy fragmenty tragifarsy oraz wyłonimy laureatów konkursu, już teraz spodziewając się trudnej i żmudnej pracy w wyłanianiu zwycięzców spośród utalentowanych twórców. Samo pojęcie dulszczyzny zadziwia nieprzeciętną nośnością – drapieżnicza, krwiożercza wręcz zachłanność, nieuleczalna hipokryzja, miałkość ambicji i brak wyższych aspiracji przy równoczesnym konformizmie i uległości wobec instynktów stadnych… Jesteśmy niezmiernie ciekawi, jak młodzież sportretuje współczesną, rozpuszczoną w soku mieszczańskiego wygodnictwa i próżności powolność wymaganiom społecznym i obłudne uwikłanie w konwenanse, bez poszanowania cudzej godności. Jaki wizerunek przyjmie nieuleczalna zaściankowość, bezrefleksyjność i karygodna pogarda dla wrażliwości? Jak sportretowana zostanie kameralność filisterskich wad z jednej strony i pyszne obnoszenie się swą wyższością na pokaz światu zewnętrznemu?

Młodzi Czytelnicy, na nadsyłanie prac macie czas do 20 września. Wierzymy, że dzięki Waszej młodzieńczej kreatywności, polotowi, zmysłowi błyskotliwych i uważnych obserwatorów, wrażliwości oraz umiejętnemu zespoleniu warstwy wizualnej z semantyczną, po raz kolejny i w odświeżonej formie odczytamy „Moralność pani Dulskiej”. Z pewnością, tego rodzaju niesztampowa reinterpretacja kanonicznego utworu będzie awangardową próbą zwalczania kołtunerii śmiechem, może niekiedy zaprawionym goryczą, ale niedoścignioną w swej mocy demaskatorskiej.

Szczegółowy program Narodowego Czytania w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece publicznej w Dębicy już niebawem.

Regulamin konkursu