„Kapelusze nosić muszę!” – Konkurs Rodzinny na „Kapelusz pani Dulskiej”

Jeszcze do czwartej dekady minionego wieku nieodzowny element garderoby każdej elegantki oraz kobiety przyzwoitej, emblemat elegancji i znakomitej orientacji w obowiązujących trendach;  klucz do salonowego sukcesu, solidny fundament poważania, pełna wdzięku ozdoba podkreślająca kobiecy powab lub skromność, akcesorium budujące respekt i wzbudzające podziw – kapelusz. Dziś już nieco zapomniany, często pełniący funkcję ekstrawaganckiego dodatku, lekko marginalizowany, a zupełnie niesłusznie. Dla XIX-wiecznych dam absurdem i niewybaczalnym nietaktem było opuszczenie domu z gołą głową, zwłaszcza dla kobiet tak statecznych, dostojnych, a już niewątpliwie znających reguły dobrego smaku i wychowania, jak Pani Aniela Dulska. Wyrazistość i porywczy temperament jej postaci, doskonałej budowniczki obyczajowych fasad i mistrzyni obłudy zainspirowała nas do zaproszenia wszystkich rodzin z Powiatu Dębickiego do konkursu nieco przewrotnego, a już bezsprzecznie – pobudzającego wyobraźnię. Wraz z Miejską i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy sprezentujmy Pani Dulskiej kapelusz godny jej majestatu w ramach Konkursu na „Kapelusz Pani Dulskiej”. Wszak możliwość wcielenia się w rolę modystki persony tak światłej, to najwyższy zaszczyt, czyż nie?

Jubileuszowa edycja Narodowego Czytania staje się niepowtarzalną okazją do poznania bohaterów „Moralności Pani Dulskiej” na nowo i z zupełnie innej perspektywy, stanowią jednocześnie doskonałą sposobność, by zbliżyć się jeszcze bardziej do postaci, które zaczynamy postrzegać już mocno stereotypowo, często coraz płycej, powierzchowniej. Może jednak warto zbliżyć się do nich od innej strony, niesztampowej, a ukazującej je w codzienności baśniowej epoki Fin de siècle’u, oczarowującej aż do dziś dandysowskim przepychem i wymyślnością strojów z jednej strony, a ich stonowaną wersją porządnych mieszczan z drugiej. Zakradamy się więc do strzeżonej pilnie szafy Pani Dulskiej i w półmroku uchylamy ostrożnie wieko pudeł z kapeluszami… Cóż w nich znajdziemy? Czy skrywają się w nich olbrzymie kapelusze o szerokich rondach, kunsztownie zdobionych strusim puchem, niczym zwiewną mgiełką albo ubogaconych, ot, jedynie powłóczystą plerezą z pojedynczego pióra mewy lub marabuta? A może naszym oczom ukaże się kapelusz misternie obszyty tiulem, przezroczymi koronkami, strojny w girlandy wielobarwnych szyfonowych i muślinowych kwiatów? Może jednak będzie to kapeluszowy oręż w walce z niemoralnością i społeczną degeneracją, filisterskie narzędzie, podsycające wrażenie sztucznej skromności i wypracowywanej dla pozorów pruderii? Czy nakrycie głowy Pani Dulskiej migocze obszyciami maleńkich klejnotów, współgrających ze szpilkami do włosów? Jaki ma kolor i z jakiej tkaniny go stworzono? Który modysta i jakim sposobem wpisał się w wysokie oczekiwania wymagającej klientki?

Wiadomo, przełom wieków XIX i XX to okres dominacji cylindrów, wysmuklających sylwetki dżentelmenów, lecz jak dopełniała swej kreacji dama tak wprawiona towarzysko, daleka od dekadenckiego ekscentryzmu i chimer cyganerii, jak Pani Aniela Dulska? Zaintrygowani Waszymi pomysłami, zachęcamy serdecznie i ochoczo do udziału w naszym konkursie, a na nadsyłanie prac czekamy do 20 września 2021 r. Praktyczność połączoną z urzekającą ornamentyką, szyk, pompatyczność przyzwoitości oraz niedoścignioną pomysłowość upostaciowaną w secesyjnej mieszczańskiej formie kapelusza damy nagrodzimy podczas jubileuszowej edycji Narodowego Czytania, którą Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy będziemy obchodzić 23 września 2021 r., o godz. 17.00. Wówczas wręczymy zwycięzcom zasłużone trofea – bony do salonów Empik i pamiątkowe dyplomy.

Więcej szczegółowych informacji na temat obchodów Narodowego Czytania w naszej bibliotece już niebawem.

Regulamin