Darmowe książki w półce przed Ratuszem. Bookcrossing w Dębicy.

Biblioteka na świeżym powietrzu znalazła się przed dębickim Ratuszem. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy włączyła się w akcje społeczną „Uwalniamy książki, dzielimy się z innymi radością czytania”. Oficjalne otwarcie jednej z trzech półek bookcrossingowych Sekretarzyka św. Jadwigi odbyło się z okazji przypadającego dziś Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek.

Każdy może bezpłatnie wypożyczyć książkę, wymienić ją na inną lub poczytać na ławeczce. Książki historyczne, przewodniki czy słowniki – a wszystko w jednym miejscu i za darmo.

Pozostałe dwie półki znajdą się: „Dębica czyta – weź przeczytaj i oddaj” w budynku głównym biblioteki w Czytelni i Dziale Zbiorów Regionalnych przy ul. Akademickiej 10 oraz budynku Filii nr 4 przy ul. Cmentarnej 1.

W dzisiejszą akcję uwalniania książki, aby mogły wędrować w przestrzeni publicznej, z której mieszkańcy korzystają na co dzień włączyło się Stowarzyszenie „Dziesiątka” oraz Szkoła Podstawowa na 10 w Dębicy, która przekazała książki do wolnych półek.

–  Jak zaznacza Monika Rojek-Kałek, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy, planujemy w przyszłości zorganizować happening dla młodzieży oraz  stworzyć dodatkowe półki  z „uwolnionymi książkami”. Mam nadzieję, że na tych półkach będzie cały czas ruch, że będzie wiele osób, które będą się wymieniać książkami, że po prostu te półki będą żyły. Apeluję jedynie o poszanowanie miejsca i oczywiście książek.

Bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Ponadto pracownicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy  będą na bieżąco uzupełniać półki o nowe pozycje.  Wystarczy zostawić w niej przeczytaną książkę i w zamian wziąć inny egzemplarz. Całkowicie za darmo i w słusznej sprawie – w celu promocji czytelnictwa. Ta idea zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Rona Hornbackera, z zawodu programisty komputerowego. Do Polski przywędrowała w 2003 roku.