Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy - Strona internetowa MiPBP w Dębicy Miejska i PowiatowaBiblioteka Publiczna w Dębicy
Grafika dla artykułu

Hans Christian Andersen to duński pisarz, którego znamy z pięknych baśni. Do pisania zainspirowała go babcia, która w dzieciństwie opowiadała mu mnóstwo niezwykłych historii. Do klasyki literatury dziecięcej zaliczyć należy takie baśnie jak: „Brzydkie Kaczątko”, „Calineczka”, „Królowa Śniegu”, „Nowe szaty cesarza”, ,,Słowik”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Pasterka i kominiarczyk”  i wiele innych. Baśnie Andersena to klasyka bajek dla dzieci oraz uniwersalne opowieści, z których płyną ponadczasowe prawdy, dlatego warto zapoznawać z nimi nasze dzieci. Drodzy Czytelnicy  warto poznać lub przypomnieć sobie wspaniały świat baśni H. Ch. Andersena, jednego  z najwspanialszych pisarzy świata. Zapraszamy do rozwiązania quziu.

Grafika dla artykułu

Wydaje się, że każdy z nas przywoła bez problemu najsłynniejsze literackie pary, ale czy aby na pewno? W ramach Tygodnia Bibliotek Filia nr 1 MiPBP w Dębicy przy ul. Bojanowskiego 18 przygotowała dla naszych Czytelników quiz. Sprawdźcie, czy pamiętacie wielkie miłości, które pojawiły się w literaturze na przestrzeni wieków.Zapraszamy!

Grafika dla artykułu

Patron 2021 roku, najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki i jeden z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Stanisław Lem w swojej twórczości poruszał kwestie natury człowieka i jego miejsca we wszechświecie. Był najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę 3836 Lem. Zmarł 27 marca 2006 roku. Jeden z najwybitniejszych polskich prozaików XX wieku, który zyskał uznanie światowe i który w gruncie rzeczy miał ambicję tworzenia wielkiej literatury mówiącej o człowieku – powiedział o Lemie krytyk literacki, prof. Jacek Trznadel. Jego zdaniem Lem pokazywał, że człowiek gdziekolwiek by był, w jakiejkolwiek epoce, pozostaje tym samym człowiekiem. Zapraszamy Państwa do wspólnej zabawy i rozwiązania poniższego quizu.