Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy - Strona internetowa MiPBP w Dębicy Miejska i PowiatowaBiblioteka Publiczna w Dębicy
Grafika dla artykułu

12 maja br. (środa) o godz. 10.00 Biblioteka zaprasza na spotkanie online młodzież klas 4-6 szkół podstawowych pt. „Miś Wojtek. Żołnierz II Korpusu”. Wśród wielu pasjonujących opowieści z okresu II wojny światowej nie brakuje i takich, w które po prostu trudno uwierzyć. Na szczególną uwagę zasługuje opowieść o Wojtku niedźwiedziu brunatnym, który stał się żołnierzem w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez generała Władysława Andersa. Wojtek brał udział w bitwie o Monte Cassino, a w jednostce nadano mu stopień kaprala. Spotkanie odbędzie się w ramach współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Rzeszowie, które poprowadzi pan Maciej Rędziniak z Biura Edukacji Narodowej, pasjonat i znawca historii. W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, lekcja historii odbędzie się w formie online za pomocą platformy…

Grafika dla artykułu

W 2021 roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. „3 maja 1791 roku Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego uchwalił Konstytucję 3 Maja – niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia, która stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych” ─ tymi słowami rozpoczyna się uchwała Sejmu RP, zgodnie z którą rok 2021 został ustanowiony rokiem Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji przygotowaliśmy zabawę, ale tym razem zapraszamy do niej dzieci. Zabawa „Prawda czy fałsz” jest to okazja dla młodych Czytelników do przypomnienia sobie istotnych wiadomości, które każdy młody patriota znać powinien, na temat…

Grafika dla artykułu

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy w ramach obchodów Tygodnia Biblioteka 2021 zaprasza wszystkich czytelników na wystawę pt. „Tatrzańska niepodległa”. Równolegle przygotowana została również przez pracowników biblioteki wystawa towarzysząca tematycznie nawiązująca do „Tatrzańskiej niepodległej”. Zaprezentowano na niej wybrane publikacje książkowe dotyczące naszych przez wszystkich ukochanych Tatr. Obie wystawy będzie można oglądać online na stronie i facebooku MiPBP oraz w budynku głównym biblioteki w Czytelni i Dziale Zbiorów Regionalnych przy ul. Akademickiej 10. Wystawa została zorganizowana przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Tatrzańskim.  „Tatrzańska” niepodległa przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią Podhala i Zakopanego, rozwojem sportów zimowych, turystyki i ochrony przyrody. Sporo miejsca poświęcono architekturze i sztuce, które rozwinęły się u stóp najwyższych polskich gór. Zakopane…